“Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatına dair tədqiqlər” jurnalının yeni sayı çapdan çıxıb
AMEA Folklor İnstitutunun Elmi Şurasının qərarı ilə nəşr olunan “Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatına dair tədqiqlər” elmi-ədəbi toplusunun 2025-ci il üzrə 1-ci (63-cü) sayı işıq üzü görüb. Filologiya elmləri doktoru, professor Seyfəddin Rzasoyun redaktorluğu ilə ildə iki dəfə dərc edilən jurnalın bu sayında folklorşünaslığın müxtəlif istiqamətlərini əhatə edən aktual elmi araşdırmalar təqdim olunur.
Toplunun bu sayında Dursun Yıldırımın “Dede Korkut’un Yeni Kolaj Tarzı Yazma Hocali Molla’nın mıdır?”, fil.,e.d., professor Yeganə İsmayılovanın “Koroğlu dəliləri: ümumiləşdirici xüsusiyyətləri”, fil.e.d., dosent Şakir Albalıyevin “Leyli və Məcnun” dastanı – ülvi sevgi faciəsi”, fil.ü.f.d., dosent Elçin Qaliboğlunun “Azərbaycanın aşıq sənəti ulusal dəyərimiz kimi”, Xankişi Məmmədovun “Azərbaycan atalar sözlərinin iki yeni modeli onların əsas xüsusiyyətləri”, fil.ü.f.d., dosent Günel Cənnətovanın “Türk dastanlarında məkan ölçülməsinin arxaik distributivliyi”, Aydın Mustafayevin “Azərbaycan xalqının milli-mənəvi dəyərlər sistemində çərşənbələr və Novruz bayramı”, Mətanət Xəlilovanın “Novruz mərasimləri Şuşa folklorunda milli-mədəni dəyərlərin əsas faktoru kimi”, Məhsəti Süleymanovanın “Baramaqurdu ilə bağlı xalq ənənələri: təsərrüfatda və folklorda”, Cəmilə Novruzovanın “Azsaylı xalqların folklorunun öyrənilməsində yeni mərhələ”, Rafael Əliyevin “Hüseyn Arif poeziyasında milli kimliyin təqdim və ifadə üsulları”, Baba Əlibabaoğlunun “Tarixi oğuznamələr və türk dastanları arasında mövzu-motiv yaxınlıqları”, Könül Əmrahovanın “Koroğlu” dastanının çap olunmuş mövcud qolları”, Maya Abdullayevanın “Azərbaycan epik folkloru və trikster obrazları”, Jalə Rüstəmovanın “Xavərnameyi-türki”də tarixilik və mifologiya”, Fatimə Bağırovanın “Kosmoqonik mif mətnlərinin folklorumuzda təcəssümü və “Oğuznamə” motivləri”, Larisa Alışanovanın “К вопросу о сходстве в тюркском и казачьем фольклоре” – (“Türk və kazak folklorunda oxşarlıq məsələlərinə dair”) başlıqlı məqalələri yer alıb.
Nəşrin baş redaktoru filologiya elmləri doktoru, professor Seyfəddin Rzasoy, baş redaktorun müavini dosent Nail Qurbanov, məsul katibi isə dosent Elçin Qaliboğludur. Toplunun redaksiya heyətində müxtəlif ölkələrdən tanınmış alimlər təmsil olunur ki, bu da nəşrin beynəlxalq elmi əməkdaşlıq platforması kimi əhəmiyyətini artırır.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatına dair tədqiqlər” jurnalı 2023-cü ildən DOI (Digital Object Identifier) identifikatoru ilə nəşr olunur. Təqdim olunan sayda 17 məqalə yer alıb və hər bir məqalə DOI identifikatoru ilə təmin edilib.

The new issue of the journal “Studies on Azerbaijani oral folk literature” has been published
The 1st (63rd) issue of the scientific and literary collection “Studies on Azerbaijani oral folk literature”, published by the decision of the Scientific Council of the Institute of Folklore of ANAS, has been published. This issue of the journal, which is published twice a year under the editorship of Doctor of Sciences in Philology, Professor Seyfaddin Rzasoy, presents current scientific research covering various aspects of folklore studies.
The articles such as “Is Dede Korkut's new collage-style manuscription Hocali Molla's?” by Dursun YILDIRIM,  “Koroglu's “delileri” (heroes): generalized signs of the image” by Yegana ISMAYILOVA, “Layla and Majnun” is a tragedy of sacred love” by Shakir ALBALIYEV, “Azerbaijani ashig art as a national value” by Elchin GALIBOGHLU, “Two new models of Azerbaijani proverbs and their main features” by Khankishi MEMMEDOV, “The archaic distributivity of spatial measurement in Turkic epos” by Gunel JANNATOVA, “The Chershenbes and Novruz in the national-spiritual value system of the Azerbaijani people” by Aydin MUSTAFAYEV,  “Novruz ceremonies as the main factor of national-cultural values in Shusha folklore” by Matanat KHALILOVA,  “Folk traditions related to the cocoon worm: in agricultural and folklore” by Mehseti SULEYMANOVA, “A new phase in the study of the folklore of minority peoples” by Jamila NOVRUZOVA, “Methods of presentation and expression of national identity in the poetry of Huseyn Arif” by Rafael ALIYEV, “Between historical Oguznames and Turkish epics proximity of subject and motif” by Baba ALIBABAOGHLU, “Published branches of the “Koroglu” epic” by Konul AMRAHOVA, “Azerbaijani epic folklore and trickster characters” by Maya ABDULLAYEVA, “Historical and mythology in “Khavarnamei-turki” by Zhala RUSTAMOVA, “The embodiment of cosmogonic myths in our folklore and the motifs of “Oguzname” by Fatima BAGHIROVA and others have been published in this issue.
The editor-in-chief of the publication is Doctor of Sciences in Philology, Professor Seyfaddin Rzasoy, the deputy editor-in-chief is Associate Professor Nail Gurbanov and the executive secretary is Associate Professor Elchin Galiboglu. The editorial board of the collection includes well-known scientists from different countries, which increases the importance of the publication as a platform for international scientific cooperation.
It should be noted that the journal “Studies on Azerbaijani Oral Folk Literature” has been published with the DOI (Digital Object Identifier) identifier since 2023. The presented number includes 17 articles and each article is provided with a DOI identifier.