Mustafa Şabanov: Füzulinin irsi ilə bağlı yeni əlyazma aşkar edilib
Türk dünyasının ortaq mədəni irsinin qorunması və elmi əməkdaşlığın gücləndirilməsi vacib məsələdir. Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyi münasibətilə keçirilən tədbirlər Türk dünyasının elmi və mədəni birliyinin möhkəmlənməsinə xidmət edir
AZƏRTAC xəbər verir ki, bunu VIII “Ortaq türk keçmişindən ortaq türk gələcəyinə” beynəlxalq elmi simpoziumda UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının birinci katibi Mustafa Şabanov söyləyib.
Qeyd olunub ki, UNESCO çərçivəsində Novruz bayramı, “Kitabi-Dədə Qorqud”, lavaş, çay mədəniyyəti, Molla Nəsrəddin lətifələri və digər ortaq irs nümunələrinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılması türk dövlətlərinin əməkdaşlığının uğurlu nəticəsidir.
Mustafa Şabanov diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan və Türkiyənin birgə təqdim etdiyi “Paxlava/Baklava hazırlanması üzrə sənətkarlıq bilikləri və mədəni təcrübələr” nominasiyası, eləcə də bir neçə türk dövlətinin hazırladığı keçə sənəti nominasiyası hazırda UNESCO-da müzakirə olunur.
Çıxışın ən mühüm məqamlarından biri Füzulinin irsi ilə bağlı yeni əlyazmanın aşkar olunması olub. Mustafa Şabanov bildirib ki, qədim əlyazmada Məhəmməd Füzulinin Azərbaycan türkcəsində qələmə aldığı 300-dən çox qəzəl, qəsidə, rübai və digər şeirləri toplanıb. Onun sözlərinə görə, əlyazma artıq AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun alimlərinin iştirakı ilə tədqiqata cəlb edilir.
O, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının əlyazmanın faksimile və müasir əlifbada nəşrinə maliyyə dəstəyi göstərməyə hazır olduğunu bildirərək, türkoloqları və aidiyyəti elmi qurumları bu istiqamətdə beynəlxalq əməkdaşlığa qoşulmağa çağırıb.
UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının birinci katibi vurğulayıb ki, simpozium yeni ortaq elmi layihələrin və təşəbbüslərin başlanmasına, Türk dünyasının zəngin mədəni irsinin gələcək nəsillərə çatdırılmasına mühüm töhfə verəcək.

Mustafa Shabanov: A New Manuscript Related to Fuzuli’s Literary Heritage Has Been Discovered
Preserving the shared cultural heritage of the Turkic world and strengthening scientific cooperation remain matters of great importance. The events organized to mark the 100th anniversary of the First Turkological Congress contribute to reinforcing the scientific and cultural unity of the Turkic world.
According to AZERTAC, this was mentioned by Mustafa Shabanov, First Secretary of the Azerbaijan National Commission for UNESCO, during the VIII International Scientific Symposium “From the Common Turkic Past to the Common Turkic Future”.
It was noted that the international recognition of shared cultural heritage elements within the framework of UNESCO, including Novruz, the Book of Dede Gorgud, lavash, tea culture, Molla Nasreddin anecdotes and other common heritage traditions, stands as a successful outcome of cooperation among the Turkic states.
One of the most significant highlights of the speech was the announcement of the discovery of a new manuscript related to the literary legacy of Muhammad Fuzuli. Mustafa Shabanov noted that the ancient manuscript contains more than 300 ghazal, gasida, rubaiyat and other poems written by Fuzuli in Azerbaijani Turkic. According to him, the manuscript is currently being studied with the participation of researchers from the Institute of Linguistics named after Nasimi of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS).
The First Secretary of the Azerbaijan National Commission for UNESCO mentioned that the symposium would serve as an important platform for launching new joint scientific projects and initiatives, while making a significant contribution to preserving and passing on the rich cultural heritage of the Turkic world to future generations.