Türkoloji folklorşünaslıq mövzusunda beynəlxalq elmi simpozium işə başlayıb
Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Mərkəzi Elmi Kitabxanasının Şuşa zalında Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə həsr olunmuş "Türkoloji folklorşünaslıq: nəzəri konteksti, praktik yönləri və təhlil perspektivləri" mövzusunda beynəlxalq elmi simpozium öz işinə başlayıb.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və AMEA Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilən simpozium Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası, UNESCO üzrə Türkiyə Respublikasının Milli Komissiyası və Hacettepe Universitetinin tərəfdaşlığı ilə baş tutur.
Tədbirdə Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və digər ölkələrdən tanınmış alimlər, folklorşünaslar, türkoloqlar, millət vəkilləri və ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri
iştirak edirlər.
Simpozium iştirakçıları əvvəlcə tədbir çərçivəsində təşkil olunmuş sərgiyə baxış keçiriblər. Ardınca Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib və rəsmi açılış nitqləri ilə plenar iclas öz işinə başlayıb.

International Scientific Symposium on the theme Turkological Folklore Studies has begun
Today the International Scientific Symposium titled “Turkological Folklore Studies: Theoretical Context, Practical Aspects and Analytical Perspectives” dedicated to the 100th anniversary of the First Turkological Congress, commenced at the Shusha Hall of the Central Scientific Library of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS).
The symposium is organized by the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Institute of Folklore ANAS, in partnership with the Turkic Culture and Heritage Foundation, the Azerbaijan National Commission for UNESCO, the Turkish National Commission for UNESCO and Hajettepe University.
The event has brought together distinguished scholars, folklorists, Turkologists, members of parliament and heads of higher education institutions from Azerbaijan, as well as from Türkiye, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan and other countries.
As part of the program, participants first visited an exhibition organized within the framework of the symposium. The event then officially opened with the performance of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, followed by opening remarks and the commencement of the plenary session.