Folklor İnstitutunun direktoru Hikmət Quliyev “Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyi (1926–2026)” xatirə nişanı ilə təltif olunub
Bakıda keçirilən “Birinci Türkoloji Qurultay: yüz ilin elmi və mədəni irsi” mövzusunda beynəlxalq konqres çərçivəsində türkoloji elmin inkişafına və Türk dünyası arasında elmi-mədəni əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinə töhfə vermiş bir qrup alim və ictimai xadim “Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyi (1926–2026)” xatirə nişanı ilə təltif olunub.
Təltif olunanlar sırasında AMEA Folklor İnstitutunun direktoru, filologiya elmləri doktoru Hikmət Quliyev də yer alıb. Ona “Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyi (1926–2026)” xatirə nişanı təqdim edilib.
Qeyd edək ki, xatirə nişanı Birinci Türkoloji Qurultayın zəngin elmi irsinin yaşadılması, türkoloji araşdırmaların inkişafına verilən töhfələrin qiymətləndirilməsi və Türk dünyası arasında elmi-mədəni əlaqələrin möhkəmləndirilməsi məqsədilə təqdim olunur.

Director of the Institute of Folklore Hikmat Guliyev was awarded the commemorative medal “100th Anniversary of the First Turkological Congress (1926–2026)”
30 June 2026, 15:45 / Important events
A group of scientists and public figures who contributed to the development of Turkological science and the strengthening of scientific and cultural cooperation among the Turkic world within the framework of the international congress on “The First Turkological Congress: the scientific and cultural heritage of a hundred years” held in Baku were awarded with the commemorative medal “100th anniversary of the First Turkological Congress (1926-2026)”.
Among those awarded was Doctor of Sciences in Philology, Director of the Institute of Folklore of ANAS Hikmat Guliyev. He was presented with a commemorative medal “100th Anniversary of the First Turkological Congress (1926–2026)”.
It should be noted that the commemorative medal was presented with the aim of preserving the rich scientific heritage of the First Turkological Congress, appreciating the contributions made to the development of Turkological research and strengthening scientific and cultural ties among the Turkic world.