Folklor İnstitutunda İslam dini ilə bağlı mərasimlərin semantik xüsusiyyətləri araşdırılıb
AMEA Folklor İnstitutunun Mərasim folkloru və milli kulinariya ənənəsi şöbəsində növbəti elmi seminar keçirilib. Seminarda şöbənin baş elmi işçisi, filologiya elmləri doktoru, dosent Qalib Sayılovun “İslam dini ilə bağli mərasimlərin folklor semantikasi” mövzusunda məruzə dinlənilib.
Filologiya elmləri doktoru, dosent Qalib Sayılov çıxış edərək İslam mərasimlərinin yalnız dini ayinlər toplusu deyil, həm də dərin mənəvi, sosial və simvolik məna daşıyan mədəni-mənəvi hadisə olduğunu qeyd etmişdir. Semantik mənada həmin mərasimlərin insanın Yaradanla, cəmiyyətlə və öz daxili dünyası ilə münasibətlərini ifadə edir. Xalq bayramı Novruz etnosun bir sıra əlamətdar günlərini içərisinə alaraq təntənəli hadisəyə çevrilmişdir.
Müəllifin fikrinə görə, Azərbaycan Xalq mədəniyyətində İslam mərasimləri bir sıra ənənəvi bayramlarla qarşılıqlı təsirə malikdir. Məsələn, Novruz bayramına bir sıra İslami faktorlar daxil olduğu kimi İslami mərasimlərə də ənənəvi elementlər daxil olmuşdur. Azərbaycan müstəqillik qazandıqdan sonra xalq mərasimləri ilə yanaşı, dini mərasimlər də cəmiyyətin əsas prinsiplərinə daxil olmuşdur. İslam mərasimlərinin (Qurban və Ramazan) semantikası insanın mənəvi kamilləşməsi, Yaradanla əlaqəsi, toplumla həmrəyliyi və həyatın əsas mərhələlərinin müqəddəs məna qazanması üzərində qurulmuşdur. Bu mərasimlər dini funksiyalarla yanaşı, mədəni yaddaşın, sosial münasibətlərin və mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanmasında mühüm rol oynayır. Elmi baxımdan onlar dini mənalar sistemi kimi öyrənilir və İslam sivilizasiyasının mühüm tərkib hissəsini təşkil edir.
Elmi seminar müzakirələrlə davam edib. Məruzələrdən sonra Mərasim folkloru və milli kulinariya ənənəsi şöbəsinin müdiri fil.e.d., dosent Ağaverdi Xəlil, fil.ü.f.d., dosent Vəfa İbrahim, fil.ü.f.d., dosent Fidan Qasımova, fil.ü.f.d. Şəhla Hüseynli, fil.ü.f.d. Sürəyya Əlizadə, böyük elmi işçi Mətanət Xəlilova elmi seminarda təqdim olunan araşdırma ilə bağlı müxtəlif elmi fikir və qənaətlərini söyləmiş, tədqiqatçıya gələcək araşdırmalarında uğurlar arzulamışlar.

Semantic Features of Islamic Religious Rituals were studied at the Institute of Folklore
The regular scientific seminar was held at the Department of Ritual Folklore and National Culinary Tradition of the Institute of Folklore of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS). During the seminar, a presentation titled “The Folklore Semantics of Islamic Religious Rituals” was delivered by the Doctor of Sciences in Philology, Associate Professor Galib Sayilov.
In his presentation Galib Sayilov mentioned that Islamic rituals were not merely a collection of religious ceremonies, but also represent cultural and spiritual phenomena with profound moral, social and symbolic significance. He noted that, from a semantic perspective, these rituals expressed the relationship between individuals and the Creator, society and their own inner world. He also pointed out that the folk festival of Nowruz had evolved into a major celebration by incorporating several significant occasions in the life of the ethnos.
According to the researcher’s thought the Islamic rituals in Azerbaijani folk culture had developed through mutual interaction with a number of traditional celebrations. From a scholarly perspective, they were studied as a system of religious meanings and constitute an important component of Islamic civilization.
The seminar continued with extensive discussions. Following the presentation, the Head of the Department of Ritual Folklore and National Culinary Tradition, Doctor of Sciences in Philology, Associate Professor Agaverdi Khalil,  PhD, Associate Professor Vafa Ibrahim and PhD, Associate Professor Fidan Gasimova, PhD Shehla Huseynli, PhD Sureyya Alizade, senior researcher Matanat Khalilova shared their scholarly opinions and observations on the research presented at the seminar and wished the researcher continued success in his future academic activity.