“Aşıq Ələsgərdən Üzeyir Hacıbəyliyə: Türk dünyasının mədəni kodları” beynəlxalq elmi simpoziumunun materialları nəşr olunub
22 May 2026, 16:18 / Nəşrlər
AMEA Folklor İnstitutu, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu və Azərbaycan Milli Konservatoriyasının birgə təşkilatçılığı ilə 25-26 sentyabr 2025-ci il tarixində keçirilmiş “Aşıq Ələsgərdən Üzeyir Hacıbəyliyə: Türk dünyasının mədəni kodları” mövzusunda beynəlxalq elmi simpoziumun materialları AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarı ilə nəşr olunub.
Nəşrdə simpozium çərçivəsində təqdim olunan ümumilikdə 52 elmi məruzə yer alıb. Məruzələrdə türk xalqlarının ortaq mədəni irsi, aşıq yaradıcılığı, musiqi ənənələri, folklor və milli yaddaş, mədəni kodların qorunması və ötürülməsi, eləcə də Türk dünyasının mənəvi-mədəni dəyərlərinin müxtəlif aspektləri araşdırılıb.
Xatırladaq ki, beynəlxalq simpozium sentyabrın 25-də AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi konfrans zalında öz işinə başlamışdı. Tədbirin açılış mərasimində AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti prof. Dr. Aktotı Raimkulova, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının rəhbərliyi, Milli Məclisin deputatları, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının rəhbərləri, həmçinin Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan və Qırğızıstandan alimlər, eləcə də media nümayəndələri iştirak etmişdilər.
Simpozium materiallarının nəşri türk dünyasının ortaq mədəni dəyərlərinin elmi əsaslarla öyrənilməsi, bu istiqamətdə aparılan tədqiqatların geniş auditoriyaya çatdırılması və beynəlxalq elmi əməkdaşlığın gücləndirilməsi baxımından əhəmiyyətli hesab olunur. Toplu folklorşünaslıq, musiqişünaslıq, kulturologiya və türkoloji araşdırmalar sahəsində çalışan mütəxəssislər üçün mühüm elmi mənbədir.
Qeyd edək ki, 464 səhifə həcmində olan konfrans materialları “Elm” nəşriyyatında işıq üzü görüb. Kitabın elmi redaktoru filologiya elmləri doktoru Hikmət Quliyev, tərtibçisi isə filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Afaq Xürrəmqızıdır.

The proceedings of the International Scientific Symposium titled “From Ashiq Alasgar to Uzeyir Hajibeyli: The Cultural Codes of the Turkic World” have been published
22 Mai 2026, 16:18 / Publications
The proceedings of the international scientific symposium on “From Ashiq Alasgar to Uzeyir Hajibeyli: The Cultural Codes of the Turkic World” jointly organized by the Institute of Folklore of ANAS, the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Turkic Culture and Heritage Foundation, the Azerbaijan National Conservatory and held on the 25th – 26th of September, 2025, have been published in accordance with the relevant decision of the Presidium of ANAS.
The publication includes a total of 52 scientific papers presented within the framework of the symposium. The papers explore various aspects of the shared cultural heritage of Turkic peoples, ashiq creativity, musical traditions, folklore and national memory, the preservation and transmission of cultural codes, as well as the spiritual and cultural values of the Turkic world.
It should be recalled that the International Symposium commenced on the 25th September 25 in the Circular Conference Hall of the Main Building of ANAS. The opening ceremony was attended by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, members of the Presidium of ANAS, Deputy Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan Murad Huseynov, President of the Turkic Culture and Heritage Foundation Professor Aktoty Raimkulova, the leadership of the Azerbaijan National Conservatory, members of the Milli Majlis, heads of ANAS scientific institutions and organizations, scholars from Türkiye, Kazakhstan, Uzbekistan and Kyrgyzstan, as well as media representatives.
It should also be noted that the 464-page conference proceedings were published by the Publishing House “Elm”. The scientific editor of the book is Doctor of Sciences in Philology Hikmat Guliyev, while the compiler is PhD, Associate Professor Afaq Khurramgizi, PhD in Philology.