“Dədə Qorqud” jurnalının 91-ci sayında qorqudşünaslıq, “Sarı gəlin”, “Koroğlu” və yeni folklor nümunələri
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Folklor İnstitutunun elmi-ədəbi nəşri olan "Dədə Qorqud" jurnalının 2025-ci il üzrə IV (91) sayı işıq üzü görüb. AMEA Folklor İnstitutu Elmi Şurasının qərarı ilə çap olunan toplu qorqudşünaslıq, folklorşünaslıq, türk epik yaddaşı, aşıq sənəti, regional folklor mühiti və müasir mədəni irs problemlərinin araşdırılması baxımından mühüm elmi platforma kimi çıxış edir.
Jurnalın baş redaktoru filologiya elmləri doktoru, professor Ramazan Qafarlı, baş redaktorun müavini filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aynurə Səfərova, məsul katibi isə filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Xalidə Məmmədovadır. Redaksiya heyətində Azərbaycan və türk dünyasının tanınmış alimləri, akademikləri və beynəlxalq tədqiqatçıları təmsil olunur.
Toplunun 2025/IV sayı “Qorqudşünaslıq: axtarışlar, aşkarlamalar”, “Folklorşünaslıq: problemlər, tədqiqlər”, “Yeni nəşrlər” və “Azərbaycan folklorundan yeni nümunələr” bölmələrindən ibarətdir. Sayda qorqudşünaslıq üzrə üç, folklorşünaslıq istiqamətində altı elmi məqalə, bir təqdimat-resenziya və müxtəlif bölgələrdən toplanmış folklor materialları yer alıb.
“Qorqudşünaslıq: axtarışlar, aşkarlamalar” bölməsində professor Ramazan Qafarlı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Xalidə Mete və İmran Verdiyevın məqalələri təqdim olunub.
“Folklorşünaslıq: problemlər, tədqiqlər” bölməsində isə filologiya elmləri doktoru Hikmət Quliyevin “Azaflı” təxəllüsünün psixosemantikası: sosial protestin latent məna qatı” adlı məqaləsi, professor Ramazan Qafarlının “Sarı gəlin” xalq mahnısı ilə bağlı araşdırması, Əpoş Vəliyevin “Naxçıvanda qədim çörək bişirmə ənənəsi”, Orxan İsayevin “Koroğlu dastanında İraq-Türkman izi”, Elçin Qaliboğlunun “Oğuznamə”lərdə mifik yaradılış konsepsiyası və Samir Səttarovun rus dilində təqdim olunan məqaləsi yer alıb.
“Yeni nəşrlər” bölməsində Asif Hacılının professor Ramazan Qafarlının elmi yaradıcılığına həsr olunmuş resenziyası təqdim edilib.
“Azərbaycan folklorundan yeni nümunələr” bölməsində Yardımlı folklor ekspedisiyası materialları, Qərbi Azərbaycan folklor nümunələri və “Koroğlu” dastanının Təbriz variantı dərc olunub. Variantın Həsən Dilavər tərəfindən Aşıq Əli Kərimidən qeydə alındığı bildirilir.
Qeyd edək ki, “Index Copernicus” sisteminə daxil olan “Dədə Qorqud” elmi-ədəbi toplusunda işıq üzü görən məqalələr 2023-cü ildən həm də DOI indeksi ilə dərc edilir.

Gorgud studies, “Sari Gelin”, “Koroglu” and new folklore examples in the 91st issue of the journal “Dede Gorgud”
12 Mai 2026, 13:54 / Publications
The IV (91) issue of the journal “Dede Gorgud” for 2025, the scientific and literary publication of the Institute of Folklore of the Azerbaijan National Academy of Sciences, has been published. The collection, published by the decision of the Scientific Council of the ANAS Institute of Folklore, acts as an important scientific platform for the study of Gorgud studies, folklore studies, Turkic epic memory, ashiq art, regional folklore environment and modern cultural heritage problems.
The editor-in-chief of the journal is Doctor of Sciences in Philology, Professor Ramazan Gafarli, the deputy editor-in-chief is Doctor of Philosophy in Philology, Associate Professor Aynura Safarova and the executive secretary is Doctor of Philosophy in Philology Khalida Mammadova. The editorial board includes well-known scientists, academicians and international researchers from Azerbaijan and the Turkic world. The editorial board includes renowned scientists, academics and international researchers from Azerbaijan and the Turkic world.
The 2025/IV issue of the collection consists of the sections “Gorgud Studies: Searches, Discoveries”, “Folklore Studies: Problems, Studies”, “New Publications” and “New Examples from Azerbaijani Folklore”. The issue includes three scientific articles on Gorgud studies, six on folklore studies, one presentation-review and folklore materials collected from various regions.
In the section “Gorgud Studies: Searches, Discoveries” section the articles by Professor Ramazan Gafarli, Doctor of Philosophy in Philology Khalida Mete and Imran Verdiyev are presented.
In the section “Folklore: problems, studies” the articles such as “Psycho-semantics of the pseudonym “Azafli”: the latent meaning layer of social protest” by Doctor of Sciences in Philology Hikmat Guliyev, the research about the folk song “Sari gelin” by Professor Ramazan Gafarli, “Ancient tradition of baking bread in Nakhchivan” by PhD Aposh Valiyev, “The Iraqi-Turkmen trace in the epic “Koroglu” epic” by Orkhan Isayev, “The mythical concept of creation in the “Oguznames” by Elchin Galiboglu and others have been published.
In the section “New Publications” Asif Hajili’s review dedicated to the scientific work of Professor Ramazan Gafarli has been given.
It should be noted that articles published in the scientific and literary collection “Dede Gorgud”, which is included in the system “Index Copernicus”, will also be published with a DOI index starting in 2023.