Folklor İnstitutunun əməkdaşı “Ulu Öndərin irsi və Qələbənin qüruru” adlı tədbirdə iştirak edib
Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsinin Səbail rayon MKS-nin 1 nömrəli kitabxana filialında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 103 illiyi və 9 May – Qələbə Gününə həsr olunmuş “Ulu Öndərin irsi və Qələbənin qüruru” adlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə AMEA Folklor İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Xəyalə Ağayeva iştirak edib və “Heydər Əliyev və “Kitabi-Dədə Qorqud” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Məruzədə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin milli-mənəvi dəyərlərin qorunması və təbliği istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyətdən bəhs olunub. Bildirilib ki, məhz Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə “Kitabi-Dədə Qorqud” eposunun tədqiqi, nəşri və təbliği sahəsində mühüm dönüş yaranıb, dastanın yenidən elmi və mədəni dövriyyəyə daxil olması təmin edilib.
Çıxış zamanı “Kitabi-Dədə Qorqud”un 1300 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında imzalanmış fərmanın, YUNESKO səviyyəsində təşkil olunan tədbirlərin və qorqudşünaslıq sahəsində aparılan elmi tədqiqatların əhəmiyyətindən danışılıb. Həmçinin qeyd olunub ki, bu gün də Prezident İlham Əliyevin diqqət və qayğısı ilə milli-mədəni irsin öyrənilməsi və təbliği istiqamətində ardıcıl işlər görülür.

The employee of the Institute of Folklore participated in the event “The Legacy of the Great Leader and the Pride of Victory”
12 Mai 2026, 11:07 / Important events
The event titled “The Legacy of the Great Leader and the Pride of Victory” dedicated to the 103rd anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev and May 9 - Victory Day was held at the library № 1 of the Sabail District Central Library of the Baku City Main Department of Culture.
Khayala Agayeva, a leading researcher at the Institute of Folklore of ANAS, Doctor of Philosophy in Philology, participated in the event and made a report on the theme “Heydar Aliyev and “The Book of Dede Gorgud”. In the report the activities of National Leader Heydar Aliyev about to protect and promote national and spiritual values were told. It was noted that it was during Heydar Aliyev’s reign that a significant turning point occurred in the field of research, publication and promotion of the epic “The Book of Dede Gorgud” and the epic was re-entered into scientific and cultural circulation.
During the speech, the importance of the decree signed to celebrate the 1300th anniversary of the epic “The Book of Dede Gorgud”, events organized at the UNESCO level and scientific research conducted in the field of Gorgud studies was discussed. It was also noted that even today, with the attention and care of President Ilham Aliyev, consistent work was being carried out to study and promote national and cultural heritage.