AMEA Folklor İnstitutunda Türkiyədən gələn qonaqlar – T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakanlık müşaviri Alirıza Özdemir və Ankara Hacı Bayram Veli Universiteti müəllimi, Doç. Dr. Özlem Özdemir olub.
İnstitutun direktoru, filologiya elmləri doktoru, dosent Hikmət Quliyev qonaqları səmimi şəkildə qarşılayaraq müəssisənin elmi fəaliyyəti, əsas tədqiqat istiqamətləri və folklorşünaslıq sahəsində görülən işlər barədə məlumat verib.
Alim son dövrlər folklorşünaslıq sahəsində aparılan tədqiqatların ənənəvi yanaşmalardan fərqli, sosial-antropoloji və sosial-mədəni metdologiyaya əsaslandığını, bu sahədə Türkiyə folklorşünaslığının təcrübəsindən də bəhrələnildiyini qeyd edib.
Görüşdə Folklor nəzəriyyəsi şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor Füzuli Bayat da iştirak edərək Azərbaycan folklorunun nəzəri problemləri və müasir elmi yanaşmalar barədə fikirlərini bölüşüb.
Qonaqlar Türkiyədə aparılan folklor tədqiqatları, xüsusilə Alevi-Bektaşi mədəni irsinin öyrənilməsi və qorunması istiqamətində görülən işlər barədə məlumat veriblər.
Görüşün sonunda direktor Hikmət Quliyev qonaqlara Folklor İnstitutunun nəşrlərini təqdim edib, qonaqlar da öz növbəsində təmsil etdikləri qurumların elmi kitablarını Folklor İnstitutuna hədiyyə ediblər.

The Turkish guests visited the Institute of Folklore of ANAS
The guests from Türkiye Aliriza Ozdemir, Undersecretary of the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Turkey, and Associate Professor Ozlem Ozdemir, lecturer at Ankara Haji Bayram Veli University were at the Institute of Folklore ANAS.
The director of the Institute, Doctor of Sciences in Philology, Associate Professor Hikmat Guliyev greeted the guests and provided information about the scientific activities of the institution, its main research directions and the work carried out in the field of folklore studies.
The scientist noted that recent research in the field of folklore studies was based on socio-anthropological and socio-cultural methodologies, different from traditional approaches and benefits from the experience of Turkish folklore studies in this field.
The head of the Department of Folklore theory, Doctor of Sciences in Philology, Professor Fuzuli Bayat also participated in the meeting and shared his views on the theoretical problems of Azerbaijani folklore and modern scientific approaches.
The guests provided information about folklore research carried out in Turkey, especially the work done to study and preserve the Alevi-Bektashi cultural heritage.
At the end of the meeting, Director Hikmat Guliyev presented the publications of the Folklore Institute to the guests and the guests, in turn, presented the scientific books of the institutions they represented to the Folklore Institute.