Folklor İnstitutunda elmi-tədqiqat təcrübəsi: tələbələr üçün nəzəriyyədən praktikaya keçid
Bakı Avrasiya Universitetinin Filologiya fakültəsinin IV kurs tələbələri 2025–2026-cı tədris ilinin yaz semestri çərçivəsində AMEA Folklor İnstitutunda elmi-tədqiqat təcrübəsinə başlayıblar. Təcrübə tələbələrin tədris prosesində əldə etdikləri nəzəri biliklərin müasir elmi yanaşmalar kontekstində tətbiqi, onlarda tədqiqatçılıq bacarıqlarının formalaşdırılması məqsədilə təşkil olunub.
Folklor İnstitutunun direktoru, filologiya elmləri doktoru, dosent Hikmət Quliyev tələbələri salamlayaraq institutda aparılan elmi fəaliyyətin əsas istiqamətləri barədə məlumat verib. O, bildirib ki, folklor yalnız keçmişin mirası deyil, həm də bu günün ictimai-mədəni proseslərini anlamaq üçün mühüm mənbədir. Direktor vurğulayıb ki, təcrübə müddətində ənənəvi nəzəri biliklərlə yanaşı, rəqəmsal transformasiyalar şəraitində formalaşan folklor mühitini nəzərə almaq, süni intellekt texnologiyaları, virtual sosial şəbəkələr və İnternet folkloru kontekstində sahə materialları və arxiv nümunələrinə müasir və kompleks tədqiqat yanaşması tətbiq etmək vacibdir.
Daha sonra təcrübəçi tələbələrin təhkim olunduğu Cənubi Azərbaycan folkloru şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, dosent Mətanət Abbasova çıxış edərək qeyd edib ki, təcrübə prosesi tələbələrin elmi mühitə inteqrasiyası baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. O vurğulayıb ki, tələbələr təcrübə müddətində folklor mətnlərinin toplanması, təsnifatı və elmi işlənməsi prinsipləri ilə yaxından tanış olacaq, eyni zamanda praktik araşdırma bacarıqlarını inkişaf etdirəcəklər.
Görüş zamanı tələbələri maraqlandıran məsələlər, o cümlədən folklorun toplanması, akademik prinsiplər əsasında araşdırılması və sistemləşdirilməsi istiqamətində müzakirələr aparılıb.

Research internship at the Institute of Folklore: transition from theory to practice for students
The fourth year students of the Faculty of Philology of Baku Eurasian University began their research internship at the Institute of Folklore of ANAS within the spring semester of the 2025–2026 academic year. The internship was organized with the aim of applying the theoretical knowledge acquired by the students in the educational process in the context of modern scientific approaches and forming their research skills.
Director of the Institute of Folklore, Doctor of Sciences in Philology, Associate Professor Hikmat Guliyev greeted the students and informed them about the main directions of scientific activity conducted at the Institute. He said that folklore is not only a legacy of the past, but also an important source for understanding today’s socio-cultural processes. The director mentioned that during the internship, along with traditional theoretical knowledge, it is important to take into account the folklore environment formed in the conditions of digital transformations and to apply a modern and complex research approach to field materials and archival samples in the context of artificial intelligence technologies, virtual social networks and Internet folklore.
Then, the head of the South Azerbaijan folklore department, Doctor of Sciences in Philology, Associate Professor Matanat Abbasova, made a speech and noted that the internship process is of great importance in terms of integrating students into the scientific environment.
During the meeting the discussions were held on issues of interest to students, including the collection, research and systematization of folklore based on academic principles.