Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Folklor İnstitutunda beynəlxalq elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində görüş keçirilib. Görüşdə Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi nəzdində fəaliyyət göstərən Türkoloji Araşdırmalar İnstitutunun direktoru, doç. dr. Halil Çetin iştirak edib.
Görüş zamanı Folklor İnstitutunun direktoru Hikmət Quliyev qonağı salamlayaraq institutun fəaliyyəti, həyata keçirilən elmi-tədqiqat istiqamətləri, xüsusilə sosial-antropoloji folklorşünaslıq, rəqəmsal folklor və kollektiv mədəni yaddaş sahəsində aparılan işlər barədə ətraflı məlumat verib.
Daha sonra tərəflər türkoloji folklorşünaslığın aktual problemləri, ortaq elmi platformaların yaradılması və qarşılıqlı tədqiqat imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Xüsusilə, türk dünyası folklorunun müqayisəli tədqiqi, rəqəmsal mühitdə folklorun transformasiyası və bu sahədə birgə layihələrin hazırlanması məsələləri müzakirə olunub.
Müzakirələr çərçivəsində ortaq elmi layihələrin həyata keçirilməsi, beynəlxalq konfrans və simpoziumların təşkili, eləcə də türkoloji folklorşünaslıq üzrə birgə kitab nəşrlərinin hazırlanması kimi istiqamətlər ön plana çıxıb.
Görüşün sonunda Hikmət Quliyev Folklor İnstitutunda nəşr olunan bir sıra kitabları qonağa hədiyyə edib.

International cooperation discussed at the Institute of Folklore
A meeting was held at the Institute of Folklore of the Azerbaijan National Academy of Sciences to expand international scientific cooperation. The meeting was attended by Associate Professor Khalil Chetin, Director of the Institute of Turkological Studies operating under the Ahmet Yesevi International Turkish-Kazakh University.
During the meeting, Hikmat Guliyev, Director of the Institute of Folklore, greeted the guest and provided detailed information about the activities of the institute, the directions of scientific research carried out, especially the work carried out in the field of social-anthropological folklore, digital folklore and collective cultural memory. Then exchanged views on current problems of Turkological folklore studies, the creation of joint scientific platforms and opportunities for mutual research were discussed.
In particular, the issues of comparative study of Turkic world folklore, the transformation of folklore in the digital environment and the preparation of joint projects in this field were discussed. Within the framework of the discussions, areas such as the implementation of joint scientific projects, the organization of international conferences and symposiums, as well as the preparation of joint book publications on Turkology and folklore studies came to the fore.
At the end of the meeting Hikmet Guliyev presented a number of books published at the Institute of Folklore to the guest.