Foklor İnstitutunun doktorantı beynəlxalq simpoziumda məruzə edib
29 aprel 2026-cı il tarixində Xəzər Universitetində keçirilən "I Uluslararası Türk Dünyasında Kültür ve Değerlerin İzleri" simpoziumunda AMEA Folklor İnstitutunun doktorantı Amil Əzimli iştirak edib.
Gənc tədqiqatçı simpoziumun bölmə iclasında "Qaçaq Nəbi dastanında qəhrəman modeli və idealizasiya məsələləri" mövzusunda geniş məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə Qaçaq Nəbi obrazının sadəcə silahlı bir mübariz deyil, eyni zamanda xalqın etik-mənəvi dəyərlərini, sosial ədalət prinsiplərini özündə birləşdirən ideal bir qəhrəman modeli olduğu elmi şəkildə əsaslandırılıb. Xüsusilə, Qaçaq Nəbinin düşmənlərinə qarşı sərgilədiyi mərhəmət və əfv etmə motivlərinin klassik "Koroğlu" ənənəsi ilə tipoloji bağlılığı simpozium iştirakçılarının diqqətini cəlb edib.
Qeyd edək ki, beynəlxalq simpoziumda Türk dünyasının müxtəlif ölkələrindən gələn alimlər mədəniyyət və ortaq dəyərlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

Doctoral student of the Institute of Folklore made a report at the International Symposium
Amil Azimli, a doctoral student at the Institute of Folklore of ANAS, participated in the International Symposium “Traces of Culture and Values in the 1st International Turkic World” held at Khazar University on April 29, 2026.
The young researcher made an extensive report on the topic “The Hero Model and Issues of Idealization in the Epic of “Gachag Nabi” at the section meeting of the Symposium. In the report it is mentioned scientifically that the image of the hero was not just an armed fighter, but also an ideal hero model that embodied the ethical and moral values of the people and the principles of social justice. In particular, the typological connection between the motifs of mercy and forgiveness that Gachag Nabi displayed towards his enemies and the classical “Koroglu” tradition attracted the attention of the symposium participants.
It should be noted that at the international symposium, scholars from various countries of the Turkic world exchanged views on culture and common values.