Folklor İnstitutunun dosenti İstanbul Ticarət Universitetində repressiya mövzusunda çıxış edib
AMEA Folklor İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aynurə Səfərova Türkiyə Cümhuriyyətinin İstanbul şəhərində keçirilmiş "Uluslararası 1924-1945 Yılları Arasında Sovyetler Birliği'nde yaşanan Büyük Tasfiyeler ve Sürgünler" simpoziumunda iştirak edib. Dosent Aynurə Səfərovanın təqdim etdiyi “Sovet totalitarizmi kölgəsində Azərbaycan folklorunun kədərli taleyi” mövzusunda məruzə və təqdimat simpozium iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanmışdır.
Məruzəçi repressiya burulğanının yalnız tarixi-siyasi hadisə olmadığını, həm də milli mədəni yaddaşa vurulan ağır zərbə olduğunu qeyd etmişdir. İşğal dönəmində xalqların assimilyasiya məqsədilə milli adət-ənənələrdən, mənəvi dəyərlərdən uzaqlaşdırılmasından, dini inancların qadağan edilməsindən, milli musiqi alətimiz "tarın susdurulması"ndan, oğuz türklərinin ən dəyərli tarixi abidəsi sayılan "Kitabi-Dədə Qorqud" dastanının yasaqlanmasından söhbət açmışdır. Milli kimliyin, milli şüurun yox edilməsindən, milli düşüncəli ziyalıların, o cümlədən folklorşünas alimlərin "xalq düşməni" adı ilə günahlandırılaraq öldürülməsindən və sürgün edilməsindən, ailələrinin kədərli talelərindən ətraflı bəhs etmişdir.
Məruzəçi repressiya dövründə Azərbaycan folklorunun görkəmli xadimləri Firidun bəy Köçərli, Əmin Abid, Salman Mümtaz, Hənəfi Zeynallı, Vəli Xuluflu, Hümmət Əlizadənin və digərlərinin həyat və fəaliyyətindən, folklorşünaslıq elmi üçün göstərdikləri xidmətlərdən bəhs edərək onların Sovet totalitar sistemi tərəfindən necə məhv edildiyini göstərmişdir.

Associate Professor of the Folklore Institute made a speech on repression at Istanbul Commerce University
28 April 2026, 20:49 / Important events
Leading researcher of the Institute of Folklore of ANAS, Doctor of Philosophy in Philology, Associate Professor Aynura Safarova participated in the symposium “Great Purges and Exiles in the Soviet Union among the years of 1924-1945” held in Istanbul, Republic of Turkey. The lecture and presentation on the topic “The Sad Fate of Azerbaijani Folklore in the Shadow of Soviet Totalitarianism” presented by Associate Professor Aynura Safarova was met with interest by the symposium participants.
The speaker spoke about the lives and activities of prominent figures of Azerbaijani folklore such as Firidun bey Kocharli, Amin Abid, Salman Mumtaz, Hanafi Zeynalli, Veli Khuluflu, Hummet Alizade and others during the period of repression, their services to the science of folklore and showed how they were destroyed by the Soviet totalitarian system.