Folklor İnstitutunun əməkdaşları Səməd Vurğun yaradıcılığına həsr olunmuş konfransda çıxış ediblər
21 aprel 2026-cı il tarixində Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetində “El bilir ki, sən mənimsən...” mövzusunda respublika elmi-praktik konfransı keçirilib.
Konfransın “Səməd Vurğun poeziyasında tarixilik və müasirlik” adlı bölməsində müxtəlif elmi müəssisələri təmsil edən tədqiqatçılar məruzələrlə çıxış ediblər.
AMEA Folklor İnstitutunun əməkdaşları da bölmə iclasında fəal iştirak ediblər. İnstitutun aparıcı elmi işçisi, filologiya elmləri doktoru, dosent Şakir Albalıyev “Bugünkü taleyimiz Səməd Vurğunun düşüncəsi ilə” mövzusunda çıxış edərək şairin ideya dünyasının müasir dövrlə səsləşən aspektlərini təhlil edib.
AMEA Folklor İnstitutunun böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Vüsalə Nəsibova isə “Səməd Vurğun irsinin Mirzə İbrahimovun ədəbi-tənqidi görüşləri kontekstində təhlili” adlı məruzəsində böyük şairin yaradıcılığının ədəbi-tənqidi aspektlərini diqqətə çatdırıb.
AMEA Folklor İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Xəyalə Ağayeva “Səməd Vurğun yaradıcılığının folklor qaynaqları: Paşa Əfəndiyevin tədqiqatı əsasında” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə Paşa Əfəndiyevin tədqiqatına istinadən şair yaradıcılığının folklorla qarşılıqlı əlaqəsi təhlil olunub. Qeyd edilib ki, Səməd Vurğun poeziyasında xalq ədəbiyyatının, xüsusilə qoşma və gəraylı janrlarının təsiri aydın şəkildə müşahidə olunur.
Konfrans çərçivəsində təqdim olunan məruzələr Səməd Vurğun yaradıcılığının tarixilik, müasirlik və folklorla bağlılıq kontekstində elmi şəkildə yenidən dəyərləndirilməsi baxımından əhəmiyyətli olub.

Employees of the Folklore Institute made reports at the Conference dedicated to Samad Vurgun’s activity
22 April 2026, 10:13 / Conferences, assemblies
On the 21st of April in 2026 the national scientific-practical conference titled “El bilir ki, sən mənimsən...” was held at the Azerbaijan State Pedagogical University.
In the section entitled “Historicity and Modernity in the Poetry of Samad Vurgun” researchers representing various academic institutions made reports.
Staff members of the Institute of Folklore of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) also actively participated in the session. The leading researcher, Doctor of Sciences in Philology, Associate Professor Shakir Albalıyev made a report titled “Our Present Fate Through the Thought of Samad Vurgun” in which he analyzed aspects of the poet’s ideological world that resonate with the modern era.
Senior researcher of the Institute, PhD in Philology, Associate Professor Vusala Nasibova, presented a paper titled “Analysis of Samad Vurgun’s Heritage in the Context of Mirza Ibrahimov’s Literary-Critical Views” highlighting the literary-critical dimensions of the great poet’s activity.
The leading researcher of the Institute, PhD in Philology Khayala Aghayeva also made a report titled “Folkloric Sources of Samad Vurgun’s activity: Based on Pasha Afandiyev’s activity”. In her report, she analyzed the interrelationship between the poet’s works and folklore, drawing on Pasha Afandiyev’s research.
The presentations delivered within the framework of the conference were significant in terms of a scholarly reassessment of Samad Vurgun’s works in the context of historicity, modernity and their connection with folklore.