Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Folklor İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, dosent Aynur İbrahimova Özbəkistanın paytaxtı Daşkənddə yerləşən Yunus Rəcəbiy adına Özbək Milli Musiqi Sənəti İnstitutunda “Azərbaycan və özbək folklorşünaslıq əlaqələri” mövzusunda ustad dərsi keçib.
Ustad dərsi Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyi nəzdində fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin “Mədəniyyət laboratoriyası” layihəsi çərçivəsində təşkil olunub. Çıxış zamanı alim iki ölkə arasında folklor əlaqələrinin tarixi kökləri, müqayisəli xüsusiyyətləri və inkişaf perspektivləri, həmçinin qeyri-maddi mədəni irsin qorunması məsələləri barədə məlumat verib.
Tədbirdə tələbələr, gənc tədqiqatçılar və sahə üzrə mütəxəssislər iştirak edib, interaktiv müzakirələr aparılıb və suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, Aynur İbrahimova ustad dərsinin yüksək səviyyədə təqdimatına görə təşəkkürnamə ilə təltif olunub.

Associate Professor of the Institute of Folklore Delivered a Master Class in Tashkent
Aynur Ibrahimova, Associate Professor and leading researcher at the Institute of Folklore of the Azerbaijan National Academy of Sciences, delivered a master class titled “Relations between Azerbaijani and Uzbek folklore studies” at the Yunus Rajabi Uzbek National Institute of Musical Art in Tashkent, the capital of Uzbekistan.
The master class was organized within the framework of the “Cultural Laboratory” project of the Azerbaijan Cultural Center named after Heydar Aliyev, operating under the Embassy of Azerbaijan in Uzbekistan. During her speech, the scholar provided information on the historical roots of folklore relations between the two countries, their comparative features and development prospects, as well as issues related to the preservation of intangible cultural heritage.
The event was attended by students, young researchers and field specialists, interactive discussions were held and questions were answered.
It should be noted that Aynur Ibrahimova was awarded a certificate of appreciation for the high-level presentation of the master class.