Folklor İnstitutu ilə Bakı Yunus Əmrə İnstitutu arasında əməkdaşlıq müzakirə olunub
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Folklor İnstitutunun direktoru, filologiya elmləri doktoru Hikmət Quliyev Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun rəhbəri Gökhan Seyhanla görüşüb.
Görüş zamanı Hikmət Quliyev Folklor İnstitutunda türk xalqları folklorunun araşdırılması istiqamətində həyata keçirilən elmi-tədqiqat işləri, nəşr olunan kitablar və təşkil edilən konfranslar barədə ətraflı məlumat verib.
Eyni zamanda görüşdə Bakı Yunus Əmrə İnstitutu ilə Folklor İnstitutu arasında elmi-mədəni əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi, birgə layihələrin həyata keçirilməsi, xüsusilə türk xalqları folklorunun tədqiqi sahəsində simpozium və konfransların təşkili məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Cooperation Discussed Between the Institute of Folklore and the Baku Yunus Emre Institute
Hikmet Guliyev, Director of the Institute of Folklore of the Azerbaijan National Academy of Sciences and Doctor of Sciences in Philology, met with Gokhan Seyhan, Head of the Baku Yunus Emre Institute.
During the meeting, Hikmet Guliyev provided detailed information about the scientific research conducted at the Institute of Folklore in the field of studying the folklore of Turkic peoples, as well as about published books and organized conferences.
At the same time, the meeting included an exchange of views on expanding scientific and cultural cooperation between the Baku Yunus Emre Institute and the Institute of Folklore, implementing joint projects and particularly organizing symposiums and conferences in the field of studying Turkic folklore.
Within the framework of the meeting, several publications of the Institute of Folklore were presented as the gift to the Baku Yunus Emre Institute.