Folklor İnstitutunun dosenti Buxara şəhərində keçirilən beynəlxalq simpoziumda iştirak edib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Folklor İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məleykə Məmmədova Özbəkistanın Buxara şəhərində keçirilən beynəlxalq simpoziumda iştirak edib.
6 aprel 2026-cı il tarixində baş tutan “I Beynəlxalq Türk Dünyasında Ortaq Dəyərlərin Ehyası və İnşası Simpoziumu”nda dosent Məleykə Məmmədova həm Təşkilat Komitəsi sədrinin müavini kimi çıxış edib, həm də elmi məruzə ilə iştirak edib. O, “Türk xalq mədəniyyətində doğum keçid rituallarında cin və cin dəyişəyi inancı” mövzusunda məruzə edib. Məruzədə türk xalqlarının inanclar sistemində doğum mərhələsi ilə bağlı mifoloji təsəvvürlər, xüsusilə cin və “cin dəyişəyi” motivi folklor materialları əsasında təhlil olunub və iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Qeyd edək ki, “I Beynəlxalq Türk Dünyasında Ortaq Dəyərlərin Ehyası və İnşası Simpoziumu” Qafqaz Universitetinin Əbül-Həsən Xaraqani adına Tətbiqi Araşdırmalar Mərkəzinin və Qafqaz Universiteti İlahiyyat Fakültəsinin təşəbbüsü ilə, Xəzər Universitetinin Mövlana Ədəbi-Fəlsəfi Araşdırmalar İnstitutu və Beynəlxalq Buxara Universitetinin birgə təşkilatçılığı əsasında baş tutub. Tədbir Beynəlxalq Buxara Dövlət Universitetinin ev sahibliyi ilə təşkil olunub. Simpoziumda Türkiyə, Azərbaycan, Özbəkistan, Qazaxıstan, Malayziya, Pakistan və İngiltərə daxil olmaqla 7 ölkədən alim və tədqiqatçılar iştirak ediblər.
Konfrans öz işini 7 bölmə üzrə əyani və onlayn formatda davam etdirib. Bölmə iclaslarında dil və təhsil, mədəniyyət və ədəbiyyat, tarix və sosial strukturlar, iqtisadiyyat və inteqrasiya, eləcə də türk dünyasında dini elmlər və mədəni qarşılıqlı əlaqələr kimi aktual mövzular ətrafında geniş elmi müzakirələr aparılıb.

Associate Professor of the Institute of Folklore participated in an international symposium held in Bukhara
13 April 2026, 17:29 / Important events
Maleyka Mammadova, a leading researcher at the Institute of Folklore of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Doctor of Philosophy in Philology, Associate Professor, participated in an international symposium held in Bukhara, Uzbekistan. Associate Professor Maleyka Mammadova spoke as the Deputy Chair of the Organizing Committee and participated with a scientific report at the “The 1st International Symposium on the Restoration and Construction of Common Values in the Turkic World”, which took place on April 6, 2026.
She made a report on the topic of “The Belief in the jinn and jinn changeling in birth transition rituals in Turkish folk culture”. In the report mythological concepts related to the birth stage in the belief system of the Turkic peoples, especially the jinn and “jinn changeling” motif, based on folklore materials were analyzed and was met with interest by the participants.
It should be noted that “The 1st International Symposium on the Restoration and Construction of Common Values in the Turkic World” was held at the initiative of the Abul-Hasan Kharagani Center for Applied Research of Qafqaz University and the Faculty of Theology of Qafqaz University and was jointly organized by the Mevlana Institute of Literary and Philosophical Studies of Khazar University and the International Bukhara University. The event was hosted by the International Bukhara State University. The symposium was attended by scientists and researchers from 7 countries, including Turkey, Azerbaijan, Uzbekistan, Kazakhstan, Malaysia, Pakistan and England.
The conference continued its work in 7 sections in both physical and online formats. The section meetings included extensive scientific discussions on topical topics such as language and education, culture and literature, history and social structures, economy and integration, as well as religious sciences and cultural interactions in the Turkic world.