Folklor İnstitutunun alimləri Bakı Slavyan Universitetində beynəlxalq konfransda məruzə ediblər
7 aprel 2026-cı il tarixində Bakı Slavyan Universitetində Birinci Türkoloji Qurultayın yüzilliyinə həsr olunmuş Beynəlxalq Türkoloji Tədqiqatlar Konfransı keçirilib. Tədbirdə müxtəlif ölkələrdən alim və tədqiqatçılar iştirak edərək türkoloji elmin aktual problemləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Konfransda AMEA Folklor İnstitutunun Folklor və yazılı ədəbiyyat şöbəsinin böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şəbnəm Məmmədova “Birinci Türkoloji Qurultay nümayəndələri professor Cəlal Qasımov araşdırmalarında” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə qurultay nümayəndələrinin elmi fəaliyyəti və zəngin türkoloji irsi professor Cəlal Qasımovun tədqiqatları əsasında təhlil olunub, bu araşdırmaların müasir türkoloji elmin inkişafı üçün mühüm əhəmiyyət daşıdığı qeyd edilib. Eyni zamanda, Birinci Türkoloji Qurultay nümayəndələrinin elmi-nəzəri irsi və türkoloji fikrin formalaşmasındakı müstəsna xidmətləri məhz Cəlal Qasımovun araşdırmaları kontekstində geniş şəkildə təqdim edilib.
Tədbirdə institutun digər əməkdaşı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Sevinc Kərim qızı Əliyeva da iştirak edib. O, “Türk xalqları folklorunun müqayisəli təhlili kontekstində folklor formul, obraz və motivlərinin orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatına transformasiyası (XIII–XVIII əsrlər)” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatının türk folklor yaddaşının yeni bədii mərhələsi kimi formalaşdığı vurğulanıb, folklor və yazılı ədəbiyyat arasındakı genetik bağlılığın müqayisəli türkoloji yanaşma əsasında aydın şəkildə ortaya qoyulduğu bildirilib. Həmçinin XIII–XVIII əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatının türk xalqları folklorunun formul, obraz və motiv sisteminin davamı kimi formalaşdığı və folklor elementlərinin estetik-fəlsəfi transformasiya yolu ilə yazılı ədəbiyyata daxil olduğu qeyd edilib.
Sonda konfransın türkoloji tədqiqatların inkişafı və elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd edilib.

Scientists from the Institute of Folklore made reports at the International Conference at Baku Slavic University
10 April 2026, 15:38 / Conferences, assemblies
On the 7th of April in 2026 the International Turkological Research Conference dedicated to the centenary of the First Turkological Congress was held at Baku Slavic University. The scientists and researchers from various countries participated in the event and exchanged views on current problems of Turkological science.
At the conference, Doctor of Philosophy in Philology, Associate Professor Shabnam Mammadova, senior researcher at the Department of Folklore and Written Literature of the Institute of Folklore of ANAS, made a report on the topic “Representatives of the First Turkological Congress in the Researches by the Professor Jalal Gasimov”.
Doctor of Philosophy in Philology, Associate Professor Sevinj Aliyeva also made a report on the theme “Transformation of folklore formulas, images and motifs into medieval Azerbaijani literature (13th-18th centuries) in the context of comparative analysis of the folklore of the Turkic peoples” at the event.
At the end of the conference it was noted that the conference was of great importance in terms of the development of Turkological research and the expansion of scientific cooperation.