Folklor İnstitutunun direktoru Hikmət Quliyev UNESCO üzrə Türkiyə Milli Komissiyasının sədri Öcal Oğuzla görüşüb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Folklor İnstitutunun direktoru, filologiya elmləri doktoru Hikmət Quliyev Ankarada UNESCO Türkiyə üzrə Milli Komissiyasının sədri, professor M. Öcal Oğuzla görüşüb.
Görüş zamanı Hikmət Quliyev AMEA Folklor İnstitutunda aparılan elmi-tədqiqat işləri, son illərdə əldə olunan nəticələr, institutun strukturu, elmi-metodoloji baxımdan yenilənmə prosesi, folklorun dinamik mədəni sistem kimi dərk olunması və araşdırılması istiqamətində görülən işlər, rəqəmsal transformasiyalar və internet folkloru sahəsində həyata keçirilən araşdırmalar barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd olunub ki, müasir mərhələdə folklorun yalnız mətn kimi deyil, kollektiv mədəni yaddaş, milli kimlik və sosial kommunikativ sistemi kimi öyrənilməsi prioritet istiqamət olaraq müəyyənləşdirilib.
Görüşdə UNESCO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilmiş çoxmillətli irs nümunələrinin qorunması, sənədləşdirilməsi və nəsildən-nəslə ötürülməsi məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, bu sahədə mümkün elmi və institusional əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib. Xüsusilə türk xalqlarının ortaq qeyri-maddi mədəni irs elementlərinin birgə tədqiqi və beynəlxalq platformalarda təqdimatı istiqamətində əməkdaşlığın əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüş çərçivəsində Hikmət Quliyev professor M. Öcal Oğuza türk folklorunun metodoloji əsaslarla araşdırılması, qorunması və beynəlxalq elmi-mədəni mühitdə tanıdılmasına verdiyi töhfələrə görə plaket təqdim edib. Eyni zamanda o, Folklor İnstitutu tərəfindən nəşr olunan “Qərbi Azərbaycan folkloru” seriyasından 5 cild kitabı, müəllifi olduğu Müdrik qoca arxetipi və internet folkloru ilə bağlı monoqrafiyalarını professor M. Öcal Oğuza təqdim edib.
Görüşdə Ankara Hacı Bayram Vəli Üniversitetinin professoru Konuralp Ercilasun, Folklor İnstitutunun əməkdaşı, dosent Aynur İbrahimova və UNESCO üzrə Türkiyə Milli Komissiyasının baş katib müavini vəzifəsini icra edən Özge Züleyha Ömeroğlu da iştirak edib.
Sonda Hikmət Quliyevə UNESCO Türkiyə üzrə Milli Komissiyasının nəşr etdiyi prestijli kitablar toplusu hədiyyə olunub.

Director of the Folklore Institute Hikmat Guliyev met with Ojal Oghuz Chairman of the Turkish National Commission for UNESCO
04 March 2026, 09:29 / cooperation
Director of the Institute of Folklore of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), Doctor of Sciences in Philology Hikmat Guliyev met with Professor Ojal Oghuz the Chairman of the UNESCO National Commission for Turkey in Ankara. During the meeting Hikmat Guliyev provided detailed information about the scientific research carried out at the Institute of Folklore of ANAS, the results achieved in recent years, the structure of the institute, the process of renewal from a scientific and methodological point of view, the work done to understand and study folklore as a dynamic cultural system, digital transformations and research carried out in the field of internet folklore.
It was noted that at the modern stage the study of folklore not only as a text, but also as a collective cultural memory, national identity and social communicative system has been identified as a priority direction. The meeting exchanged views on the issues of preserving, documenting and transmitting from generation to generation examples of multinational heritage included in UNESCO’s Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity and discussed the prospects for possible scientific and institutional cooperation in this area.
The importance of cooperation was mentioned, in particular, in the joint study of elements of the common intangible cultural heritage of the Turkic peoples and their presentation on international platforms.
During the meeting Hikmat Guliyev presented a plaque to Professor Ojal Oghuz for his contributions to the methodological study, protection and promotion of Turkish folklore in the international scientific and cultural environment.
Hikmat Guliyev was presented a prestigious collection of books published by the UNESCO National Commission for Turkey.