Mədəniyyət Nazirliyi, AMEA Folklor İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Muğam Mərkəzində görkəmli folklorşünas-alim, Əməkdar mədəniyyət işçisi Elxan Məmmədlinin anadan olmasının 80 illiyinə həsr olunmuş “Sazın səsi, sözün nəfəsi” adlı konsert proqramı keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, tədbirdə əvvəlcə AMEA Folklor İnstitutunun “Folklor studiyası”nın hazırladığı Elxan Məmmədlinin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən qısametrajlı film nümayiş etdirilib. Filmdə alimin elmi axtarış yolu, topladığı folklor nümunələri, çap etdirdiyi fundamental tədqiqatları və xatirələri əksini tapıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA Folklor İnstitutunun direktoru, filologiya elmləri doktoru Hikmət Quliyev tanınmış alim, mərhum folklorşünas Elxan Məmmədlinin folklorun tədqiqi, toplanması və təbliği sahəsindəki xidmətlərindən bəhs edib. “O, Azərbaycan folklorşünaslığında yalnız tədqiqatçı kimi deyil, həm də milli-mədəni missiyanın daşıyıcısı kimi xüsusi yer tutub. Elxan Məmmədli folklora təkcə keçmişin yaddaşı kimi deyil, “yaşayan sistem” kimi yanaşıb, araşdırmalarını əsasən canlı folklor mühitində aşıq məclislərində və folklor ekspedisiyaları zamanı topladığı materiallar əsasında aparıb”,- deyə o əlavə edib.
Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İlhamə Qəsəbovanın sözlərinə görə, Elxan Məmmədlinin gənc aşıqların yetişməsində, aşıq sənətini sevməsində müstəsna xidməti olub.

Next concert - “The sound of the instrument “saz”, the breath of the word”
The concert program entitled “The sound of the instrument “saz”, the breath of the word” dedicated to the 80th anniversary of the birth of the outstanding folklorist-scientist, Honored Cultural Worker Elkhan Mammadli was held at the International Mugham Center, jointly organized by the Ministry of Culture and the Institute of Folklore of ANAS.
At the event a short film about the life and activities of Elkhan Mammadli, prepared by the “Folklore Studio” of the ANAS Institute of Folklore, was shown. The film reflected the scientist’s scientific research path, the folklore samples collected by him and the fundamental researches and his memoirs.
Director of the Institute of Folklore of ANAS, Doctor of Sciences in Philology Hikmat Guliyev spoke about the services of the well-known scientist, late folklorist Elkhan Mammadli in the field of research, collection and promotion of folklore.
According to PhD in Philology, Associate Professor Ilhama Gasabova’s thought Elkhan Mammadli had an exceptional contribution to the upbringing of young ashiqs and their love for the ashiq art.