Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Tacir Qurbanov Aşıq yaradıcılığı şöbəsinə müdir təyin edilib
Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Tacir Qurbanov AMEA Folklor İnstitutunun Aşıq yaradıcılığı şöbəsinin müdiri vəzifəsinə təyin olunub. Bununla əlaqədar olaraq İnstitutun direktoru, filologiya elmləri doktoru Hikmət Quliyev yeni şöbə müdirini Aşıq yaradıcılığı şöbəsinin kollektivinə təqdim edib.
Təqdimat mərasimində çıxış edən Hikmət Quliyev bildirib ki, tanınmış aşıqşünas alim, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elxan Məmmədlinin vəfatından sonra şöbənin fəaliyyəti Tacir Qurbanov tərəfindən icra edilib. Direktor vurğulayıb ki, Tacir Qurbanov uzun illər ərzində aşıq yaradıcılığı sahəsində ardıcıl və sistemli elmi araşdırmalar aparmış, çoxsaylı məqalə və monoqrafiyalar nəşr etdirmişdir. Onun elmi əsərləri mütəxəssislər tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir. Hikmət Quliyev Tacir Qurbanovun elmi məsuliyyəti və təşkilati təcrübəsinin şöbənin fəaliyyətinin daha səmərəli qurulmasına, aşıq irsinin tədqiqi və təbliği istiqamətində institutun qarşıya qoyduğu elmi məqsədlərin uğurla reallaşdırılmasına mühüm töhfə verəcəyinə inandığını bildirib.
Tədbirdə Folklor İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Afaq Ramazanova, institutun elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elçin Abbasov, Aşıq yaradıcılığı şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sahibə Paşayeva çıxış edərək yeni rəhbər təyinatını təqdirəlayiq hesab etdiklərini bildiriblər.
Sonda çıxış edən filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Tacir Qurbanov göstərilən etimada görə İnstitutun rəhbərliyinə və kollektivə minnətdarlığını ifadə edib.
Qeyd edək ki, Tacir Qurbanov orta təhsilini vətəni Ağbabada alıb, Bakı Dövlət Universitetini bitirib. O, 2000-ci ildən etibarən AMEA Folklor İnstitutunda çalışır. 2011-ci ildə “Ağbaba aşıq mühiti” mövzusunda filologiya üzrə fəlsəfə doktoru dissertasiyasını müdafiə edərək elmi dərəcə alıb.
Tacir Qurbanov Azərbaycan folklorunun, xüsusilə Ağbaba aşıq mühitinin tədqiqinə həsr olunmuş çoxsaylı kitab və məqalələrin müəllifi olmaqla yanaşı, müxtəlif bölgələrdən zəngin folklor materialları toplamış, bir sıra mühüm elmi nəşrlərin tərtibçisi və redaktoru olmuşdur. O, uzun illər Azərbaycan radiosunda yayımlanan “Xalq yaradıcılığı. Bulaq” verilişlərinin ssenari müəllifi kimi də fəaliyyət göstərmişdir.

Doctor of Philosophy in Philology Tajir Gurbanov has been appointed head of the department Ashiq Creativity
06 February 2026, 14:14 / Important events
Doctor of Philosophy in Philology Tajir Gurbanov has been appointed head of the department Ashiq Creativity of the Institute of Folklore. In this regard, the Director of the Institute, Doctor of Sciences in Philology Hikmat Guliyev introduced the new head of the department to the staff of the Ashiq Creativity.
Speaking at the presentation ceremony, Hikmat Guliyev said that after the death of the well-known ashiq scholar, Doctor of Philosophy in Philology, Associate Professor Elkhan Mammadli, the activities of the department were carried out by Tajir Gurbanov.  The director mentioned that Tajir Gurbanov had conducted consistent and systematic scientific research in the field of ashiq creativity for many years and had published numerous articles and monographs. His scientific works had been highly appreciated by experts.
Hikmat Guliyev expressed his belief that Tajir Gurbanov’s scientific responsibility and organizational experience would make a significant contribution to the more efficient organization of the department’s activities and the successful realization of the scientific goals set by the institute in the direction of researching and promoting the ashiq heritage.
At the meeting Deputy Director for Scientific Affairs of the Institute of Folklore, Doctor of Philosophy in Philology, Associate Professor Afag Ramazanova and the Scientific Secretary of the Institute, Doctor of Philosophy in Philology, Associate Professor Elchin Abbasov, PhD Sahiba Pashayeva expressed their appreciation for the appointment of the new leader.
Speaking at the end, Doctor of Philosophy in Philology, Associate Professor Tajir Gurbanov expressed his gratitude to the leadership and staff of the Institute for the shown trust.
It should be noted that Tajir Gurbanov received his secondary education in his homeland, Agbaba and graduated from Baku State University. He has been working at the Institute of Folklore of ANAS since 2000. In 2011 he defended his PhD thesis in Philology on the topic “Agbaba ashiq environment” and received a scientific degree.
In addition to being the author of numerous books and articles dedicated to the study of Azerbaijani folklore, especially the Aghbaba ashiq environment Tajir Gurbanov collected rich folklore materials from various regions, compiled and edited a number of important scientific publications.