AMEA Folklor İnstitutunun baş elmi işçisi, filologiya elmləri doktoru, professor Almaz Həsənqızının “Folklorşünaslığa giriş” (Bakı, Turan evi, 2025, 284 s.) adlı kitabı işıq üzü görüb. Dərs vəsaitinin ilk nəşri 2015-ci ildə yayınlanıb. Ötən müddət ərzində müəllif əsər üzərində ciddi şəkildə işləmiş, onu təkmilləşdirmiş, bəzi fəsillər (“Folklor və fəlsəfə”, “Folklor və məntiq”) əlavə edərək, yeni elmi qaynaqlarla zənginləşdirmişdir.
Bilindiyi kimi, son illərdə ali və orta məktəblərdə yeni tədris üsullarından istifadə zamanı, innovativ metodların tətbiqi prosesində fənlərarası əlaqələrin genişləndirilməsi, multidissiplinar təhlilin vacibliyi məsələsinə xüsusi diqqət yetirilməkdədir. Məhz bu amil nəzərə alınaraq, indiyədək yazılan dərsliklərdə ötəri şəkildə bəhs olunan bir məsələ – folklorun digər elmlərlə əlaqəsi problemi kitabda fərqli şəkildə qoyulmuş, daha ətraflı şərh edilmişdir. Burada folklorun mifologiya, yazılı ədəbiyyat, dilçilik, tarix, coğrafiya, din, pedaqogika, psixologiya, riyaziyyat, musiqi, təbabət, kulinariya və s. ilə bağlılığı problemi mətnlərə istinad edilməklə araşdırılıb.
Kitabda mövzu ilə bağlı ən mühüm nəzəri mənbələrə istinad olunmuş, Türkiyədə, Azərbaycanın Güneyində və mühacirətdə folklorla bağlı yaranan tədqiqatlara xüsusi yer verilib.
“Folklorşünaslığa giriş” kitabı ali məktəblərin humanitar fakültələrinin bakalavr pilləsində təhsil alan tələbələr üçün nəzərdə tutulub. Eyni zamanda əsərdən folklorla bağlı araşdırma aparan tədqiqatçılar, həmin fənni tədris edən mütəxəssislər də istifadə edə bilərlər.
Qeyd edək ki, AMEA Folklor İnstitutunun dəstəyi və Bakı Qızlar Universiteti Elmi Şurasının qərarı ilə nəşr olunan kitabın elmi redaktoru filologiya elmləri doktoru, professor Məhərrəm Qasımlı, rəyçiləri filologiya elmləri doktoru, professor Cəlil Qəriboğlu və filologiya elmləri doktoru, professor Ülkər Nəbiyevadır.

The textbook by the professor has been published at the Institute of Folklore.
The book “Introduction to Folklore” (Baku, Turan evi, 2025, 284 p.) by Doctor of Sciences in Philology, Professor Almaz Hasangizi has been published at the Institute of Folklore of ANAS. The first edition of the textbook was published in 2015. Over the past period, the author has worked seriously on the work, improving it, adding some chapters (“Folklore and Philosophy”, “Folklore and Logic”) and enriching it with new scientific sources.
As it is known, during recent years special attention has been paid to the importance of multidisciplinary analysis and the expansion of interdisciplinary connections in the process of applying innovative methods, while using new teaching methods in higher and secondary schools. Taking this factor into account, an issue that has been discussed in other textbooks to date - the problem of folklore's relationship with other sciences - is presented in a different way and explained in more detail in the book. Here, the problem of folklore’s connection with mythology, written literature, linguistics, history, geography, religion, pedagogy, psychology, mathematics, music, medicine and cookery is examined with reference to texts. The book cites the most important theoretical sources on the subject and special attention is paid to research on folklore in Turkey, Southern Azerbaijan and in emigration.
The book “Introduction to Folklore” is intended for students studying at the bachelor’s and master’s levels of humanities faculties of higher education institutions. At the same time, the work can also be used by researchers conducting research on folklore and specialists teaching this subject.
It should be noted that the scientific editor of the book, published with the support of the Institute of Folklore of ANAS and the decision of the Scientific Council of Baku Girls’ University, is Doctor of Sciences in Philology, Professor Maharram Gasimli, the reviewers are Doctor of Sciences in Philology, Professor Jalil Gariboglu and Doctor of Sciences in Philology, Professor Ulker Nabiyeva.