Folklor İnstitunun dosenti Aynur İbrahimova Ürgənc Dövlət Universitetində Azərbaycan–Özbək folklor əlaqələrinə həsr olunmuş ustad dərsləri keçib
05 Yanvar 2026, 15:37 / Əməkdaşlıq
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Folklor İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aynur İbrahimova Özbəkistan Respublikasının Xarəzm vilayətində yerləşən Əbu Reyhan Biruni adına Ürgənc Dövlət Universitetində “Azərbaycan və özbək folklorşünaslıq əlaqələri” fənni üzrə ustad dərsləri keçib. Cari ilin 6 noyabr tarixindən başlayan dərslər universitetin Filologiya və incəsənət fakültəsinin IV kurs tələbələri üçün nəzərdə tutulmuş və iki ay ərzində davam edib.
Məşğələlər tələbələr tərəfindən böyük maraqla qarşılanmış, mövzular ətrafında geniş elmi müzakirələrlə müşayiət olunmuşdur. Dosent Aynur İbrahimova məruzələrində folklor nəzəri irsinin özünəməxsus xüsusiyyətləri və zəngin ənənələri, Azərbaycan və özbək folklorşünaslığının aktual problemləri, xalq ədəbiyyatının təsnifatı və dövrləşdirilməsi, folklorun digər elm sahələri ilə qarşılıqlı əlaqəsi, şifahi xalq yaradıcılığının erkən qaynaqları haqqında ətraflı məlumat verib.
Dərslər zamanı Azərbaycan və özbək mərasim folkloru, hər iki xalqda mərasim folkloru ilə bağlı formalaşmış kiçik janrlar, mövsüm və mərasim nəğmələrinin xüsusiyyətləri, qədim türk dastanları, aşıq-baxşı yaradıcılığının üslub və forma xüsusiyyətləri diqqətə çatdırılıb. Bununla yanaşı, Azərbaycan və Özbəkistanda uşaq folklorunun tədqiqi tarixi, uşaq folklorunun janrları, eləcə də yeni dövr folklor yaradıcılığına dair mövzular tələbələrə təqdim olunub.
Ustad dərsləri çərçivəsində dosent Aynur İbrahimova “Ulu Öndər Heydər Əliyev və Azərbaycan–Özbəkistan mədəni əlaqələri”, “Azərbaycan folkloru və türk arealı”, “Azərbaycan və özbək şifahi xalq ədəbiyyatının növləri və janrları”, “Folklor və tarix”, “Folklor və dil”, “Qədim türk dastan və eposları”, “Özbək və Azərbaycan folklor tədqiqatçıları” mövzularında məruzələrlə çıxış edib.
Dosent Aynur İbrahimova, həmçinin universitetdə Heydər Əliyev adına Mədəniyyət Mərkəzinin təşəbbüsü ilə Filologiya və incəsənət fakültəsində fəaliyyət göstərən Yusif Vəzir Çəmənzəminli adına Azərbaycan–Özbək Dostluq Mərkəzində tələbələr üçün Yusif Vəzir Çəmənzəminlinin həyat və yaradıcılığına, eləcə də folklor mövzularına həsr olunmuş dərslər keçib.
Tədris prosesinin sonunda Filologiya və incəsənət fakültəsinin rəhbərliyi tərəfindən elmi-pedaqoji əməkdaşlığa görə qonaq alimə təşəkkürnamə və xatirə hədiyyələri təqdim edilib.
Səfər çərçivəsində dosent Aynur İbrahimova Xarəzm Vilayəti Pedaqoji Maharat Mərkəzində və Ürgənc Dövlət Universitetində professor Cabbar Eşonqulovun 60 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi-praktik konfranslarda məruzə ilə çıxış etmiş, yerli televiziya kanallarına müsahibə vermişdir.

Associate Professor of the Institute of Folklore Aynur Ibrahimova held master classes dedicated to Azerbaijani-Uzbek folklore relations at Urgenj State University
05 January 2026, 15:37 / cooperation
Leading researcher at the Institute of Folklore of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Doctor of Philosophy in Philology, Associate Professor Aynur Ibrahimova held master classes on the subject “Azerbaijani and Uzbek Folklore Relations” at the Urgenj State University named after Abu Reyhan Biruni, located in the Khorezm region of the Republic of Uzbekistan. The classes, which began on the 6th of November in 2025, were intended for fourth-year students of the university’s Faculty of Philology and Arts and lasted for two months.
The sessions were met with great interest by the students and were accompanied by extensive scientific discussions around the topics. In her reports, Associate Professor Aynur Ibrahimova provided detailed information about the unique features and rich traditions of the theoretical heritage of folklore, current problems of Azerbaijani and Uzbek folklore studies, the classification of folk literature, the interaction of folklore with other fields of science and the early sources of oral folk creativity.
During the lessons, attention was drawn to Azerbaijani and Uzbek ceremonial folklore, small genres formed in connection with ceremonial folklore in both peoples, the characteristics of seasonal and ceremonial songs, ancient Turkic epics and the stylistic and formal characteristics of ashiq-bakhshi creativity. In addition, the history of the study of children’s folklore in Azerbaijan and Uzbekistan, genres of children’s folklore, as well as topics related to modern folklore creativity were presented to the students.
As part of the master classes, Associate Professor Aynur Ibrahimova delivered reports on the topics of “Great Leader Heydar Aliyev and Azerbaijan-Uzbek cultural relations”, “Azerbaijani folklore and the Turkic area”, “Types and genres of Azerbaijani and Uzbek oral folk literature”, “Folklore and history”, “Folklore and language”, “Ancient Turkic epics and epics”, “Uzbek and Azerbaijani folklore researchers”. Associate Professor Aynur Ibrahimova also made classes dedicated to the life and work of Yusif Vezir Chamanzaminli, as well as folklore topics, for students at the Yusif Vezir Chamanzaminli Azerbaijani-Uzbek Friendship Center, which operated at the Faculty of Philology and Arts at the initiative of the Heydar Aliyev Cultural Center at the university.
At the end of the educational process, the leadership of the Faculty of Philology and Arts presented the guest scientist with a letter of appreciation and commemorative gifts for scientific and pedagogical cooperation.
During the visit Associate Professor Aynur Ibrahimova delivered a report at the Kharazm Regional Pedagogical Master’s Center and at the Urgenj State University, at scientific and practical conferences dedicated to the 60th anniversary of Professor Jabbar Eshongulov and gave interviews to local television channels.