Folklor İnstitutunun əməkdaşları “Vikipediya” təlimlərini uğurla başa vurublar
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) təşkil olunan növbəti “Vikipediya” təlimləri yekunlaşıb. Təlimləri uğurla başa vuran AMEA Folklor İnstitutunun əməkdaşlarına sertifikatlar MEK-in direktoru, texnika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynov tərəfindən təqdim edilib.
“Vikipediya”nın müasir dövrdə mühüm əhəmiyyətə malik informasiya mənbəyi olduğunu vurğulayan Hüseyn Hüseynov bu platformada Azərbaycanla bağlı materialların zənginləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayaraq təlim iştirakçılarını təbrik edib və gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Təlimlər MEK-in Elektron resurslar şöbəsinin baş mütəxəssisi Xəyalə Məmmədli tərəfindən aparılıb. Sonda təlimləri uğurla başa vuran Folklor İnstitutunun əməkdaşları – filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elnarə Əmirli, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sürəyya Əlizadə, Vəfa Salehova və Nigar Abdullayeva Mərkəzi Elmi Kitabxananın sertifikatları ilə təltif olunublar.
Qeyd edək ki, bir ay davam edən təlimlərə cəlb olunan AMEA Folklor İnstitutunun əməkdaşları “Vikipediya” virtual ensiklopediyada məqalələrin yaradılması, redaktəsi, digər dillərdən Azərbaycan dilinə tərcüməsi və yerləşdirilməsi istiqamətində praktiki bilik və bacarıqlar əldə ediblər. Təlim müddətində 20-dən artıq məqalə yaradılıb və redaktə olunub.

Employees of the Institute of Folklore successfully completed training “Wikipedia”
The next trainings “Wikipedia” organized at the Central Scientific Library (CSL) of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) have concluded. Certificates were presented to the employees of the Institute of Folklore of ANAS who successfully completed the training by the Director of the Institute of Folklore, Doctor of Technical Sciences Huseyn Huseynov.
Mentioning Wikipedia the important source of information in the modern era, Huseyn Huseynov noted the importance of enriching materials about Azerbaijan on this platform, congratulated the training participants and wished them success in their future activities. The trainings were conducted by Khayala Mammadli, chief specialist of the Electronic Resources Department of the CSL.
The employees of the Institute of Folklore who successfully completed the training - Doctor of Philosophy in Philology, Associate Professor Elnara Amirli, Doctor of Philosophy in Philology Sureyya Alizade, Vafa Salehova and Nigar Abdullayeva were awarded certificates from the Central Scientific Library.
It should be noted that the employees of the Institute of Folklore of ANAS, who were involved in the month-long training, acquired practical knowledge and skills in creating, editing, translating and posting articles in the virtual encyclopedia “Wikipedia” from other languages to Azerbaijani. More than 20 articles were created and edited during the training.