Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Folklor İnstitutunun “Mifologiya” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya elmləri doktoru, dosent Şakir Əlif oğlu Albalıyev “Azərbaycan milli mətbuatının 150 illiyi (1875–2025)” medalı ilə təltif edilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 20 fevral 2025-ci il tarixli Fərmanı ilə təsis edilmiş medal media sahəsinin inkişafında xüsusi xidmətləri olan, bu sahədə səmərəli fəaliyyət göstərən və ya media ilə əməkdaşlıqda fərqlənən Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları, əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə təqdim edilir.
2009-cu ildən “Xudafərin” (hazırda “Ulu Xudafərin”) qəzetinin baş redaktoru, Azərbaycan Jurnalistlər Birliyi və Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, filologiya elmləri doktoru, dosent Şakir Albalıyev 12-dən artıq monoqrafiyanın, çoxsaylı yerli mətbuat yazıları və xarici məqalələrin müəllifidir. O, “Tərəqqi” medalı (2020), “Qızıl qələm” (2009), “Ömər Faiq Nemanzadə” (2010), “Araz” (2010), “Peşəkar jurnalist” (2010), “Vicdanlı qələm” (2015) mükafatları və bir sıra fəxri fərmanlara layiq görülmüşdür.

Scientist of the Institute of Folklore awarded with medal
Leading researcher of the “Mythology” department of the Institute of Folklore of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Doctor of Sciences in Philology, Associate Professor Shakir Alif oglu Albaliyev was awarded the medal “150th Anniversary of the Azerbaijani National Press (1875–2025)”.
The medal, established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated February 20, 2025, is presented to citizens of the Republic of Azerbaijan, foreigners and stateless persons who have made special contributions to the development of the media sector, have effectively operated in this field or have distinguished themselves in cooperation with the media. Since 2009, editor-in-chief of the newspaper “Khudaferin” (currently “Ulu Khudaferin”), member of the Azerbaijan Journalists’ Union and the Azerbaijan Writers’ Union, Doctor of Sciences in Philology, Associate Professor Shakir Albaliyev is the author of more than 12 monographs, numerous local press articles and foreign articles. He has been awarded the medal “Progress” (2020), “Golden Pen” (2009), “Omar Faig Nemanzade” (2010), “Araz” (2010), “Professional Journalist” (2010) and a number of honorary degrees.