Bu il Folklor İnstitutu əməkdaşlarının 51 kitabı nəşr edilib
2025-ci ildə Folklor İnstitutunun elmi fəaliyyəti bir qədər də genişlənib. İnstitut əməkdaşları cari ildə 31-i monoqrafiya olmaqla 51 kitab nəşr etdiriblər və bu əsərlərin 14-ü xaricdə çap olunub. Ümumilikdə, bu il Folklor İnstitutu əməkdaşlarının ölkədən xaricdə 45, ümumilikdə isə 260 elmi məqaləsi çap edilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bunu AMEA-nın Folklor İnstitutunun direktoru filologiya elmləri doktoru Hikmət Quliyev 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətə dair hesabata həsr olunmuş Elmi şuranın iclasında söyləyib. Direktor qeyd edib ki, institutun doktoranturasına “Folklorşünaslıq” ixtisasında fəlsəfə doktoru hazırlığı proqramı üzrə 5 nəfər qəbul olunub. Cari ildə institutun əməkdaşlarından 3 nəfər (onlardan 2 nəfər 40 yaşa qədər) elmlər doktoru, 1 nəfər fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi, 1 nəfər isə dosent elmi adına layiq görülüb.
Folklor İnstitutunun elektron elm sahəsindəki mövqeyinin gücləndiyini qeyd edən direktor 2025-ci ildə elmi işçilərin elmmetrik göstəricilərinin artdığını bildirib. Ümumilikdə, cari ildə 151 yeni məqalə elmmetrik bazalarda dərc edilib, institutun elmi işlərinə 3632, cari ildə isə 375 istinad olunub. Həmçinin Folklor İnstitutunun alimləri tərəfindən cari ildə “Vikipediya” üçün 31 yeni məqalə hazırlanaraq yerləşdirilib.
Hikmət Quliyev bu il Bakı Slavyan Universiteti, Sumqayıt Dövlət Universiteti, Bakı Avrasiya Universiteti, Odlar Yurdu Universiteti və Xəzər Universitetindən, ümumilikdə 67 tələbənin Folklor İnstitutunda təcrübə keçdiyini qeyd edərək, bu əlaqələrin gələcəkdə elmi fəaliyyət sahəsində kadr potensialının gücləndirilməsinə də müsbət təsir edəcəyini vurğulayıb.

151 articles by the employees of the Institute have been placed in scientific databases
In 2025 the scientific activity of the Institute of folklore has expanded even more. The employees of the institute published 51 books this year, including 31 monographs and 14 of these works were published abroad. In general, this year 45 scientific articles by the Institute of Folklore employees were published in the country and abroad, and about 260 scientific articles were published.
AZERTAC reports that it was told by the Director of the Institute of Folklore of ANAS, Doctor of Sciences in Philology Hikmat Guliyev at the meeting of the Scientific Council dedicated to the report on scientific and scientific-organizational activities for 2025. The director noted that 5 people had been admitted to the  doctoral program of the institute in the specialty “Folklore Studies”. This year 3 employees of the institute (2 of whom are under 40 years old) were awarded the degree of Doctor of Sciences, 1 was awarded the degree of Doctor of Philosophy and 1 was awarded the title of Associate Professor.
Noting that the position of the Folklore Institute in the field of electronic science had been strengthened, the director said that the scientific metrics of scientific staff increased in 2025. In total, 151 new articles were published in scientometric databases this year and the scientific works of the institute received 3,632 citations and 375 citations in the current year. The scientists from the Institute of Folklore have also prepared and posted 31 new articles for Wikipedia this year.
Hikmet Guliyev noted that this year, a total of 67 students from Baku Slavic University, Sumgayit State University, Baku Eurasian University, Odlar Yurdu University and Khazar University underwent internships at the Institute of Folklore, mentioning that these relations would also have the positive impact on strengthening the human resource potential in the field of scientific activity in the future.