AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə: “Hesabat ilində Folklor İnstitutunun türk dünyası ilə elmi əməkdaşlıq əlaqələri xüsusi diqqəti cəlb edir”
Bu sözləri AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə AMEA Folklor İnstitununun 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə həsr olunmuş Hesabat iclasındakı çıxışında deyib. Alim Folklor İnstitutunun son bir ildə əldə etdiyi nailiyyətlərə diqqət çəkərək vurğulayıb ki, bu müddət ərzində institutda yeni nəfəs və dinamik inkişaf müşahidə olunur. O, xüsusilə də Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamlarına əsasən həyata keçirilən layihə və tədbirlər, o cümlədən Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun da tərəfdaşlıq etdiyi Üzeyir Hacıbəylinin 140 illik yubileyinə həsr olunmuş simpoziumla bağlı fikirlərini bölüşüb.
AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilən iki simpozumun həsr olunduğu problemlərə – türk dünyasının mədəni kimliyi və mədəni kodları anlayışlarına xüsusi diqqəti cəlb edərək bu anlayışların həm açar sözlər, həm də müəyyən mənada “metodoloji alət” xarakteri daşıdığını bildirib. Alim eyni zamanda Türk dünyasında mədəni kimlik anlayışının gələcək inkişafı ilə bağlı gözləntilərini ifadə edib.
AMEA-da humanitar və ictimai elmlərdə sahəsində iki əsas istiqamətin – Azərbaycanşünaslıq və türkoloji tədqiqatların aparıcı olduğunu qeyd edən AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə son illərdə, xüsusən akademik İsa Həbibbəylinin AMEA-nın prezidenti seçilməsindən sonra türkoloji tədqiqatların daha da inkişaf etdiyini və bu istiqamətin gücləndiyini vurğulayıb. Professor Salamzadə bildirib ki, gələn il Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyi ilə əlaqədar keçiriləcək tədbirlər türk dünyasında elmi mühitin və mədəni əlaqələrin inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Folklor İnstitutunun hesabatındakı statistik göstəricilərə diqqəti cəlb edən AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə elmi işçilərin sayı ilə məqalələrin nisbətinin müsbət olduğunu, bu baxımından Memarlıq və İncəsənət İnstitutu ilə bənzər nəticələrin əldə edildiyini bildirib. Lakin kitab çapında Folklor İnstitutunun göstəricilərinin çox yüksək olduğunu – 14-ü xaricdə olmaqla, 51 kitabın çapdan çıxdığını vurğulayıb.
Alim eyni zamanda, çıxışında ümumilikdə humanitar və ictimai elmlər sahəsində elmi tədqiqatların dünyaya çıxarılması, bu sahədə əldə olunan nailiyyətlərin tanıdılması baxımından gələcəkdə Azərbaycanda milli indekslənmə sisteminin yaradılmasının vacibliyini qeyd edərək, bu sahədə institusional addımların atılmasının zəruruliyini vurğulayıb.
Çıxışının sonunda AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə AMEA Folklor İnstitutunun 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək, gələcəkdə də bu inkişafın davam edəcəyinə inandığını ifadə edib.

Corresponding Member of ANAS Ertegin Salamzade: “In the reporting year the scientific cooperation relations of the Institute of Folklore with the Turkic world attract special attention”
16 December 2025, 11:28 / Conferences, assemblies
These words were told by Ertegin Salamzade, Director of the Institute of Architecture and Art of ANAS, Corresponding Member of ANAS, in his speech at the Report meeting dedicated to the scientific and scientific-organizational activities of the ANAS Institute of Folklore for 2025. Drawing attention to the achievements of the Institute of Folklore in the past year the scientist mentioned that during this period a new breath and dynamic development had been observed in the institute. He shared his thoughts on the projects and events implemented in accordance with the orders of the President of the Republic of Azerbaijan, including the symposium dedicated to the 140th anniversary of Uzeyir Hajibeyli, in which the Institute of Architecture and Art was a partner.
Corresponding member of ANAS Ertegin Salamzade drew special attention to the problems dedicated to the two symposiums organized by the Institute of Folklore - the concepts of cultural identity and cultural codes of the Turkic world, noting that these concepts were both keywords and, in a certain sense, a “methodological tool”. The scholar also expressed his expectations regarding the future development of the concept of cultural identity in the Turkic world.
Drawing attention to the statistical indicators in the report of the Institute of Folklore, Corresponding Member of ANAS Ertegin Salamzade noted that the ratio of the number of scientific staffs to articles was positive, and in this regard, similar results had been achieved with the Institute of Architecture and Art. However, he mentioned that the performance of the Institute of Folklore in book printing was very high - 51 books had been published, 14 of which were in abroad.
At the same time, in his speech, the scientist noted the importance of creating a national indexing system in Azerbaijan in the future in terms of promoting scientific research in the humanities and social sciences in general and promoting achievements in this field and mentioned the need to take institutional steps in this area.
At the end of his speech Corresponding Member of ANAS Ertegin Salamzade highly appreciated the scientific and scientific-organizational activities of the ANAS Institute of Folklore for 2025 and expressed his belief that this development would continue in the future.