Folklor İnstitunun əməkdaşı beynəlxalq konfransda məruzə edib
AMEA Folklor İnstitutunun Mifologiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Məleykə Məmmədova Türkiyənin Qaziantep şəhərində təşkil olunan “12-ci Beynəlxalq Uşaq və Gənclik Ədəbiyyatı Simpoziumu”nda elmi məruzə ilə çıxış edib.
Tədbir Uşaq və Gənclik Ədəbiyyatı Yazarları Birliyi, Türkiyə Cumhuriyyəti Qaziantep Valiliyi, UNESCO Türkiyə Milli Komissiyası, Qaziantep İl Milli Təhsil Müdirliyi, Qaziantep Universiteti, Qaziantep İslam Elm və Texnologiya Universiteti və QBB Mədəniyyət qurumlarının birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilmiş və müxtəlif ölkələrdən mütəxəssislərin iştirakını təmin etmişdir.
“Azərbaycan və Anadolu kültüründə uşaqlara yönəlik ritualistik uyğulamalar” adlı məruzə ilə çıxış edən dosent Məleykə Məmmədova Azərbaycan və Anadolu coğrafiyalarında uşaqlarla bağlı icra olunan ritualların funksional mahiyyəti, semantik strukturu, arxaik qatları və etno-mədəni əsasları haqqında elmi mülahizələrini təqdim edib. Məruzə müasir folklor tədqiqatları müstəvisində ritual davranışların uşaqlıq mərhələsi ilə əlaqəli semantik modellərinin təhlili baxımından diqqət çəkib.
Bundan əlavə, Məleykə Məmmədova simpozium çərçivəsində təşkil olunan bölmələrdən birinə moderatorluq etmiş, elmi müzakirələrin aparılması, məruzələrarası əlaqələrin müəyyənləşdirilməsi və bölmənin ümumi elmi istiqamətinin koordinasiyası sahəsində səmərəli fəaliyyət göstərib.
Qeyd edək ki, 2014-cü ildən etibarən hər il oktyabr ayında təşkil olunan "Beynəlxalq Uşaq və Gənclik Ədəbiyyatı Simpoziumu"nun 12-ci buraxılışı 2025-ci ilin Ailə ili elan edilməsi münasibətilə xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bu ilki simpoziumun əsas mövzusu "Uşaq, ailə və uşaq ədəbiyyatı / Uşaq ədəbiyyatında ailə" olaraq müəyyən edilmişdir.

The employee of the Folklore Institute gave a report at the International Conference
Maleyka Mammadova, leading researcher at the Department of Mythology of the Institute of Folklore of ANAS, Doctor of Philosophy in Philology, Associate Professor, delivered a scientific report at the “The 12th International Symposium on Children’s and Youth Literature” organized in Gaziantep, Turkey.
The event was jointly organized by the Children’s and Youth Literature Writers’ Association, Gaziantep Governorship of the Republic of Turkey, UNESCO Turkish National Commission, Gaziantep Provincial Directorate of National Education, Gaziantep University, Gaziantep Islamic University of Science and Technology and QBB Cultural Institutions and provided the participation of experts from various countries. Delivering a report titled “Ritualistic Practices for Children in Azerbaijani and Anatolian Culture” Associate Professor Maleyka Mammadova presented her scientific observations on the functional essence, semantic structure, archaic layers and ethno-cultural foundations of rituals performed for children in the Azerbaijani and Anatolian geographies. The report drew attention in terms of the analysis of semantic models of ritual behaviors related to the childhood stage in the context of modern folklore studies.
In addition, PhD Maleyka Mammadova moderated one of the sections organized within the symposium and performed effective work in conducting scientific discussions, identifying connections between presentations and coordinating the general scientific direction of the section.
It should be noted that the 12th edition of the “International Symposium on Children's and Youth Literature", which has been held annually in October since 2014, is of particular importance on the occasion of the declaration of 2025 as the Year of the Family. The main theme of the symposium of this year has been determined as “Children, Family and Children’s Literature / Family in Children’s Literature”.