Folklor İnstitutunun alimi filologiya elmləri doktoru dərəcəsinə layiq görülüb
21 noyabr 2025-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Folklor İnstitutunun “Mifologiya” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şakir Əlif oğlu Albalıyevə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının 31 oktyabr 2025-ci il tarixli qərarı ilə 5719.01 - Folklorşünaslıq ixtisasında filologiya elmləri elm sahəsi üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsi verilmişdir.
Qeyd edək ki, alimin müdafiə etdiyi “Azərbaycan xalq bayramlarının ritual-mifoloji əsasları və etnokulturoloji semantikası” mövzusunda doktorluq dissertasiyası üzrə bir sıra yerli və xarici əsərləri nəşr edilmişdir.

Scientist of the Institute of Folklore awarded the degree of Doctor of Sciences in Philology
On the 21st of November in 2025, Shakir Alif oglu Albaliyev, a leading researcher of the “Mythology” department of the Institute of Folklore of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Doctor of Philosophy in Philology, Associate Professor, was awarded the degree of Doctor of Sciences in Philological Sciences in the specialty 5719.01 - Folklore Studies by the decision of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan dated October 31, 2025.
It should be noted that a number of local and foreign works have been published on the doctoral dissertation defended by the scientist on the topic “Ritual-mythological foundations and ethnocultural semantics of Azerbaijani folk holidays”.
We congratulate Shakir Albaliyev on this scientific achievement and wish him new scientific and creative successes!