AMEA FOLKLOR İNSTİTUTUNUN ALİMLƏRİ OSMANİYYƏDƏ KEÇİRİLƏN BEYNƏLXALQ “DƏDƏ QORQUD / QORQUD ATA” SİMPOZİUMUNDA İŞTİRAK EDİBLƏR
21 Noyabr 2025, 14:44 / Əməkdaşlıq
12 noyabr 2025-ci il tarixində Türkiyənin Osmaniyyə şəhərində, Qorqud Ata Universitetində “Uluslararası Dedə Qorqud / Qorqud Ata” Simpoziumu keçirilib Türk dünyasının aparıcı elmi qurumlarının qatıldığı mötəbər tədbirdə AMEA Folklor İnstitutunun “Dədə Qorqud” şöbəsinin müdiri, f.e.d., professor Ramazan Qafarlı və Mifologiya şöbəsinin müdiri, f.e.d., professor Seyfəddin Rzasoy iştirak ediblər.
Simpoziumun açılış iclasında elm və dövlət qurumlarının rəhbərləri ilə yanaşı, professor Ramazan Qafarlı da məruzə ilə çıxış edib. Alimin “Dədə Qorqudda Məkan arayışları: ‘Dədə Qorqud Araşdırmaları Platformasının gerçəkləşdirilməsi” adlı məruzəsi geniş maraq doğurub. Tədqiqatda “Dədə Qorqud Kitabı”nın təkcə ədəbi abidə deyil, türk xalqlarının mədəni yaddaş modeli olduğu, eposun şifahi ənənədən yazılı mərhələyə və oradan rəqəmsal platformalara transferinin yeni metodoloji yanaşmalar tələb etdiyi elmi əsaslarla izah olunub.
Simpoziumun altıncı oturumunda professor Seyfəddin RzasoyDədə Qorqud dastanının Alp Aruz variantının bərpası” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim Oğuznamə ənənəsinin inkişaf mərhələlərini və “Kitabi-Dədə Qorqud”la arasındakı poetik-ideoloji fərqləri izah edərək Alp Aruzun ayrıca variant kimi mövcudluğu barədə elmi yanaşmasını təqdim edib. Məruzədə psixoanalitik, funksional və sosial-antropoloji yanaşmaların tətbiqi tədqiqatın yeniliyini daha da gücləndirib.
Tədbirin növbıti günü professor Ramazan Qafarlı simpoziumun 9-cu oturumunda “Dədə Qorqud Kitabı: tarixi nüsxələrdən dijital platformalara türk epik mirasının dönüşümü” adlı ikinci məruzəsini səsləndirib. Araşdırmada Drezden, Vatikan, Günbəd və Bursa nüsxələrinin müqayisəli təhlili əsasında eposun çoxvariantlı strukturu və rəqəmsal humanitar elmlər kontekstində inkişaf perspektivləri təqdim olunub. Alim “Dədə Qorqud”u Türk Dövlətləri Birliyinin mədəni DNT-si kimi qiymətləndirib.
Simpoziumun sonunda professor Ramazan Qafarlı elm və mədəniyyət sahəsində xidmətlərinə görə “Türkiyə Cümhuriyyətinin Bayrağı” mükafatı ilə təltif olunub. AMEA Folklor İnstitutunun nəşrləri və 10 diskdən ibarət “Azərbaycan Xalq Dastanları” albomu simpozium rəhbərliyinə təqdim edilib.

SCIENTISTS OF THE INSTITUTE OF FOLKLORE OF ANAS PARTICIPATED IN THE INTERNATIONAL SYMPOSIUM “DEDE GORGUD / GORGUD ATA” HELD IN OSMANIYE
21 November 2025, 14:44 / cooperation
On the 12th of November in 2025 the “International Dede Gorgud / Gorgud Ata” Symposium was held at Gorgud Ata University in Osmaniye, Turkey. The prestigious event, attended by leading scientific institutions of the Turkic world, was attended by the Head of the Department “Dede Gorgud” of the ANAS Institute of Folklore PhD., Professor Ramazan Gafarli and the Head of the Department of “Mythology” PhD., Professor Seyfaddin Rzasoy. At the opening session of the symposium, along with the heads of scientific and government institutions, Professor Ramazan Gafarli also delivered a report. At the opening session of the symposium, along with the heads of scientific and government institutions, Professor Ramazan Gafarli also delivered a report. The scholar’s report, “Spatial References in Dede Gorgud: Implementing the “Dede Gorgud Research Platform” attracted widespread interest. In the study “The Book of Dede Gorgud” is not only a literary monument, but also a model of cultural memory of the Turkic peoples and that the transfer of the epic from oral tradition to the written stage and from there to digital platforms requires new methodological approaches.
In the sixth session of the symposium, Professor Seyfaddin Rzasoy delivered a report on the topic of “Restoration of the Alp Aruz Variant of the Dede Gorgud Epic”. The scholar explained the stages of development of the Oghuzname tradition and the poetic-ideological differences between it and the “The Book of Dede Gorgud” and presented his scientific approach to the existence of Alp Aruz as a separate variant. The application of psychoanalytic, functional and social-anthropological approaches in the report further strengthened the novelty of the research.
On the next day of the event, Professor Ramazan Gafarli delivered his second report “The Book of Dede Gorgud: The Transformation of the Turkic Epic Heritage from Historical Copies to Digital Platforms” at the 9th session of the symposium. In the study the multivariate structure of the epic and its development prospects in the context of digital humanities, based on a comparative analysis of the Dresden, Vatican, Günbad, and Bursa copies were presented.
At the end of the symposium Professor Ramazan Gafarli was awarded the “Flag of the Republic of Turkey” award for his services in the field of science and culture. Publications of the Institute of Folklore of ANAS and the album “Azerbaijani Folk Epics” consisting of 10 discs were presented to the symposium management.