Elçin Qaliboğlu: Kalvalı Əli Dədə zurna–balaban sənətində ənənə yaradıcısı və onu yaşadan sənətkardır
Kalvalı Əli Dədə zurna–balaban sənətində həm ənənə yaradıcısı, həm də onu yaşadan sənətkardır. O, bu sənətdə özünəməxsus üslubunu qoruyub inkişaf etdirib.
Bunu AZƏRTAC-a açıqlamasında Kalvalı Əli Dədənin nəticəsi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Qaliboğlu deyib.
Onun sözlərinə görə, Kalvalı Əli Dədənin yaradıcılığında iki əsas cəhət birləşir: Möhtəşəm döyüşkənlik və haray.
“Kalvalı Əli Dədə haqqında ilk nəşr 1984-cü ildə çıxıb. Son bir ildə isə, müxtəlif dillərdə üç yeni nəşr işıq üzü görüb. Bu nəşrlər onun yaradıcılığını öyrənmək üçün mühüm mənbələrdir”,- deyə Elçin Qaliboğlu əlavə edib.

Elchin Galiboglu: “Ali Dede Kalvali is the creator of the tradition in the art of zurna-balaban and the artist who keeps it alive”
20 November 2025, 22:00 / Interviews, speeches
Ali Dede Kalvali is both the creator of the tradition in the art of zurna-balaban and the artist who keeps it alive. He has preserved and developed his unique style in this art.
This was told by PhD Elchin Galiboglu, the grandson of Ali Dede from Kalva, in the statement to AZERTAC.
According to him, two main aspects combine in the work of Ali Dede Kalvali: magnificent militancy and eloquence. “The first publication about Ali Dede Kalvali was published in 1984. In the last year three new publications were published in different languages”.