Professor Mahirə Hüseynova: “Milli musiqi alətlərimiz Azərbaycan xalqının mənəvi kimliyinin ayrılmaz parçasıdır”
Noyabrın 20-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Kalvalı Əli Dədənin anadan olmasının 150 illiyinə həsr olunmuş I Beynəlxalq Türk Dünyası Ənənəvi Musiqi və Mədəni Kimlik Simpoziumu öz işinə başlayıb. Tədbirdə çıxış edən ADPU-nun prorektoru professor Mahirə Hüseynova AMEA-nın 80 illik yubileyi ərəfəsində keçirilən elmi tədbirlərin, simpoziumların böyük elmi və mənəvi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. O, dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin yubiley mərasimindəki proqram xarakterli çıxışının elm ictimaiyyəti üçün mühüm Yol Xəritəsi rolunu oynadığını qeyd edərək, Prezidentin Azərbaycan dilinin saflığının qorunması, ölkə elminin gücləndirilməsi və vətəndaşlıq məsuliyyətinin artırılmasına dair çağırışlarının önəmini vurğulayıb.
Professor Mahirə Hüseynova Kalvalı Əli Dədənin irsinin gənc nəslə tanıdılmasının vacibliyinə toxunaraq bildirib ki, 150 il əvvəl “kalvalı” olmaq böyük sənətkarlıq, dərin mənəvi dəyərlər və ustalıq tələb edirdi. Bu gün gənclərimiz həmin ənənələrin məzmununu dərk etmir. Bu kimi simpoziumlar milli yaddaşımızın, musiqi düşüncəmizin və folklor irsimizin öyrənilməsi baxımından son dərəcə əhəmiyyətlidir.
O, “dədə” adının hər bir sənət ustasına verilmədiyini, bu adın böyük mənəvi məsuliyyət, ənənə və sənət dərinliyi tələb etdiyini qeyd edib, Kalvalı Əli Dədənin zəngin irsinin, sənət əsərlərinin bu miqyasda xatırlanmasını, tədqiq olunmasını yüksək dəyərləndirib.
Professor Mahirə Hüseynova milli musiqi alətlərinin – sazın, neyin, balabanın, zurnanın Azərbaycan xalqının mənəvi kimliyinin ayrılmaz parçası olduğunu vurğulayıb. O, Qarabağ müharibəsinin dərdlərini, şəhid analarının ağrı-acısını musiqidə ifadə edən neyin yanıqlı səsinin xalqın yaddaşında xüsusi yer tutduğunu bildirib: “Musiqi də söz qədər dəyərlidir, qiymətlidir. İnsanın deyə bilmədiklərini musiqi deyir”.
Alim qeyd edib ki, bu kimi tədbirlər gənclərin maariflənməsinə, biliklərinin zənginləşdirilməsinə mühüm töhfə verməklə yanaşı, onların milli musiqi irsinə, mənəvi dəyərlərimizə marağını artırır: “Zurna və balaban kimi milli alətlərimizin ritmi qanımızda yaşayır, ədəbiyyatımıza hopub, dərdlərimizi və sevincimizi ifadə edir”.
Nitqinin sonunda o, tədbirin təşkilatçıları və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib, Kalvalı Əli Dədənin həyat və yaradıcılığına dair mükəmməl bir tədqiqat əsərinin hazırlanacağına əmin olduğunu deyib. Həmçinin simpoziumun tədbir iştirakçılarının, gənc tədqiqatçıların yaddaşında dərin izlər qoyacağına, müvafiq sahədə yeni elmi istiqamətlərin formalaşmasına təkan verəcəyinə inamını bildirib.

Professor Mahira Huseynova: “Our national musical instruments are an integral part of the spiritual identity of the Azerbaijani people”
20 November 2025, 17:43 / Important events
On the 20th of November the 1st International Turkic World Traditional Music and Cultural Identity Symposium, dedicated to the 150th anniversary of the birth of Kalvalı Ali Dede, began its work at the Central Scientific Library of ANAS. Speaking at the event, Vice-Rector of the Azerbaijan State University of Political Science and Law, Professor Mahira Huseynova, mentioned that the scientific events and symposia held on the eve of the 80th anniversary of ANAS are of great scientific and moral importance. He noted that the programmatic speech of the head of state President Ilham Aliyev, at the anniversary ceremony played an important roadmap role for the scientific community and mentioned the importance of the President’s calls to protect the purity of the Azerbaijani language, strengthen the country’s science and increase the responsibility.
Professor Mahira Huseynova touched upon the importance of introducing the legacy of Kalvali Ali Dede to the younger generation, saying that 150 years ago, being a “kalvali” required great craftsmanship, deep spiritual values and mastery. Today, our youth do not understand the content of those traditions. The scientist noted that such events, in addition to making a significant contribution to the education of young people and enriching their knowledge, increase their interest in our national musical heritage and spiritual values.
At the end of his speech, he expressed his gratitude to the organizers and participants of the event and said that he was confident that a perfect research work on the life and work of Ali Dede Kalvali would be prepared. He also expressed his belief that the symposium would leave deep impressions in the memories of the participants and young researchers and would give impetus to the formation of new scientific directions in the relevant field.