Folklor İnstitutunda Xəzər Universitetinin tələbələrinin elmi-tədqiqat təcrübələri uğurla davam edir
Xəzər Universitetinin Humanitar, Təhsil və Sosial Elmlər Fakültəsinin Filologiya (Azərbaycan dili və ədəbiyyatı) ixtisası üzrə IV kurs tələbələri 2025–2026-cı tədris ilinin payız semestri çərçivəsində AMEA Folklor İnstitutunda folklor elmi-tədqiqat təcrübəsinə başlayıblar. Təcrübə, tələbələrin tədris prosesində əldə etdikləri nəzəri bilikləri müasir elmi yanaşmalar kontekstində tətbiq etmələri və onlarda tədqiqatçılıq qabiliyyətinin inkişaf etdirilməsi məqsədini daşıyır.
Tələbələr AMEA Folklor İnstitutunun direktoru, filologiya elmləri doktoru, dosent Hikmət Quliyev tərəfindən qarşılanıblar. Görüş zamanı Folklor İnstitutunda aparılan elmi-tədqiqat işləri, əldə olunan mühüm nailiyyətlər və dövri nəşrlər barədə ətraflı məlumat verilib. Həmçinin, son dövrlərdə nəşr olunan elmi monoqrafiyalar və yeni toplanmış folklor örnəklərindən ibarət kitablar haqqında təqdimatlar keçirilib.
Tədbir çərçivəsində tələbələri maraqlandıran folklorun toplanılması, akademik prinsiplər əsasında araşdırılması və digər aktual mövzular müzakirə edilib.

Khazar University students’ research experiences continue successfully at the Institute of Folklore
Fourth-year students of the Faculty of Humanities, Education and Social Sciences of Khazar University, majoring in Philology (Azerbaijani language and literature), began their folklore research internship at the Institute of Folklore of ANAS within the fall semester of the 2025–2026 academic year.
The internship aims to enable students to apply the theoretical knowledge they have acquired during the educational process in the context of modern scientific approaches and to develop their research skills.
The students were met by the director of the Institute of folklore of ANAS, Doctor of Sciences in Philology, associate professor Hikmat Guliyev.
During the meeting, detailed information was given about the scientific-research works carried out at the Institute of Folklore, important achievements and periodicals. The presentations were also held on scientific monographs published in recent times and books consisting of newly collected folklore examples.
Within the framework of the event, the collection of folklore of interest to students, its study on the basis of academic principles and other topical topics were discussed.