Folklor İnstitutunun direktoru “Mənim Qarabağım və ya Qarabağ düyünü” kitabının təqdimatında çıxış edib
Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Quba filialında professor Hamlet İsaxanlının “Mənim Qarabağım və ya Qarabağ düyünü” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib. Tədbirdə elm və təhsil ictimaiyyətinin nümayəndələri, ədəbiyyat və mədəniyyət xadimləri, Vətən müharibəsi iştirakçıları və tələbələr iştirak ediblər. Tədbir 44 günlük Vətən müharibəsində əldə olunmuş tarixi Zəfərin 5 illiyi çərçivəsində təşkil olunub və Qarabağ həqiqətlərinin elmi, tarixi və mənəvi aspektlərdə müzakirəsinə həsr olunub.
Tədbirdə çıxış edən AMEA Folklor İnstitutunun direktoru, filologiya elmləri doktoru Hikmət Quliyev öncə Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə əldə olunmuş Böyük Zəfərin tarixi və mənəvi əhəmiyyətini vurğulayıb.
Alim qeyd edib ki, bugünki tədbir təkcə bir kitabın təqdimatı deyil, həm də Zəfərdən sonrakı mərhələdə mədəni yaddaşın, milli identikliyin və sosial‑tarixi refleksiyanın gücləndirilməsinə xidmət edən bir müzakirə platformasıdır. Onun sözlərinə görə, “Böyük Qayıdış” yalnız fiziki məkana dönüşü deyil, həmin məkanla etnik-mədəni bağlılığa – yaddaşa, kimliyə və dəyərlərə qayıdışı da özündə ehtiva edir”.
Daha sonra professor Hamlet İsaxanlının “Mənim Qarabağım və ya Qarabağ düyünü” kitabı haqqında danışan Hikmət Quliyev bu əsəri Böyük Qayıdışın mədəni, mənəvi və intellektual aspektlərinin analizinə həsr olunmuş dəyərli töhfə olduğunu qeyd edib. Alim vurğulayıb ki, əslində bu kitab Qarabağın Azərbaycan ədəbiyyatı, mədəniyyəti və folklorunda formalaşan obrazının müəllifin “Mənim Qarabağım” diskursunda təqdimatıdır. Onun sözlərinə görə bu əsər həm də humanist-bəşəri dəyərlərə söykənən ziyalı mövqeyinin ifadəsidir.
“Qarabağ mövzusunun Azərbaycan humanitar fikrində yalnız tarix deyil, həm də mədəni və semiotik kod” olduğunu qeyd edən Hikmət Quliyev “Qarabağ muğamı”, “Qarabağ bayatısı”, “Qarabağ kədəri” və “Qarabağ Zəfəri” kimi anlayışların kollektiv yaddaşda intertekstual kontekstdə simvolik mahiyyət kəsb etdiyini deyib. O həmçinin diqqətə çatdırıb ki, Folklor İnstitutunda Qarabağ və Şərqi Zəngəzur folklor nümunələrinin toplanılması, nəşri və tədqiqi üzrə bir sıra mühüm işlər həyata keçirilir.
“Kitabın mühüm xüsusiyyətlərindən biri də, Qarabağ məsələsinə yanaşmada müəllifin tarixi faktları, xüsusilə erməni iddialarını xarici mənbələrə (ingilis, fransız, rus) istinadən araşdırması, Cənubi Qafqazda sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşayışa xələl gətirən “erməni terroru”, uydurma tarix və “kor inanclar” barədə aydın təhlillər verilməsidir” deyə Hikmət Quliyev vurğulayıb.
Yekun olaraq, Hikmət Quliyev qeyd edib ki, təqdimatına toplaşdığımız bu kitab, müəllifin təbirincə desək, “Qordi düyünü”nə çevrilmiş Qarabağ konfliktinin “Dəmir yumruq”la çözülməsi, əbədi olaraq aradan qaldırılmasının tarixi, mədəni-mənəvi aspektlərinin analizinə həsr olunmuş mühüm tədqiqat əsəridir.

The director of the Institute of Folklore spoke at the presentation of the book “My Karabakh or the Karabakh knot”
31 October 2025, 13:57 / Conferences, assemblies
A presentation ceremony of the book “My Karabakh or the Karabakh knot” by Hamlet Isakhanli was held at the Guba branch of the Azerbaijan State Pedagogical University. The event was attended by representatives of the scientific and educational community, literary and cultural figures, participants of the Patriotic War and students. The event was organized within the framework of the 5th anniversary of the historic Victory achieved in the 44-day Patriotic War and was dedicated to discussing the realities of Karabakh in scientific, historical and spiritual aspects. Speaking at the event, Director of the Institute of Folklore of ANAS, Doctor of Sciences in Philology Hikmat Guliyev mentioned the historical and spiritual significance of the Great Victory achieved under the leadership of the victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
The scientist noted that the nowadays event was not only a book presentation, but also a discussion platform that served to strengthen cultural memory, national identity and social historical reflection in the post-Victory period. According to his thoughts “Great Return” involves not only a return to a physical place, but also a return to the ethno-cultural connection to that place - to memory, identity and values.
Then, speaking about the book “My Karabakh or the Karabakh Knot” by Professor Hamlet Isakhanli the reporter noted that the book was a valuable contribution dedicated to the analysis of the cultural, spiritual and intellectual aspects of the Great Return.
The scientist mentioned that in fact, the book was a presentation of the image of Karabakh formed in Azerbaijani literature, culture and folklore in the discourse “My Karabakh”. According to his thought, the study was also an expression of his intellectual position based on humanistic and humanitarian values.