Folklor İnstitutunun əməkdaşı Macarıstanda keçirilən XIII Beynəlxalq Altay Topluluqları Simpoziumunda iştirak edib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Folklor İnstitutunun əməkdaşı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynur İbrahimova Macarıstan Respublikasının Szeged Universitetində keçirilən 13-cü Beynəlxalq Altay Topluluqları Simpoziumunda məruzə ilə çıxış edib. Alim bu mötəbər elmi tədbirdə idarə heyətinin üzvü olmaqla yanaşı, bölmə moderatorluğunu da həyata keçirmişdir.
Ənənəvi olaraq hər il müxtəlif ölkələrdə təşkil olunan simpozium bu dəfə Macarıstanın Baş Nazirliyi, Szeged Universitetinin Rektorluğu, Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyi (TİKA), Atatürk Mədəniyyət, Dil və Tarix Ali Qurumu, Türk Tarix Qurumu, Türk Dünyası Bələdiyyələr Birliyi, İSTESOB, Türk Dövlətləri Təşkilatı və digər qurumların əməkdaşlığı ilə gerçəkləşdirildi.
Üç gün davam edən intensiv və səmərəli müzakirələrdə Türkiyə, Azərbaycan, Macarıstan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Yaponiya, Koreya, Monqolustan, Çin, Çili, Almaniya və Rusiya Federasiyası olmaqla 150-yə yaxın alim və tədqiqatçı iştirak etmiş, ümumilikdə 135 elmi məruzə təqdim olunmuşdur.
“Azərbaycan türklərində adqoyma və onun milli-etnik anlamı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən Folklor İnstitutunun əməkdaşı Aynur İbrahimova advermə motivinin layla, nağıl, atalar sözləri və dastanlarda qəhrəmanın epik bioqrafiyasını tamamlayan magik ritual olmaqla yanaşı, bütün dövrlər üçün aktual məzmun daşıdığını vurğulamışdır. O, adqoyma ənənəsini Azərbaycan türklərinin mifoloji düşüncəsini, dini inanclarını, sosial quruluşunu və milli kimliyini əks etdirən mühüm etnoqrafik hadisə kimi dəyərləndirmişdir. Çıxışında nümunələr əsasında Azərbaycan coğrafiyasında rast gəlinən adların xalqımızın tarixi və mədəni həyatını əks etdirdiyini, antroponimiyanın özünəməxsus xüsusiyyətlərə malik olduğunu qeyd etmişdir. O, həmçinin adların seçilməsində dini inanclar, təbiət hadisələri, sosial status, bayramlar və ailə arzularının mühüm rol oynadığını, bu adların xalqın dini-mənəvi dəyərlərini, məişət xüsusiyyətlərini və etnopsixologiyasını özündə birləşdirdiyini diqqətə çatdırmışdır. Alim adqoyma ənənəsinin bu gün də yaşadılaraq xalqımızın mənəvi zənginliyini və milli kimliyini təsdiqləyən mədəni irs nümunəsi olaraq davam etdiyini vurğulamışdır.

The employee of the Institute of Folklore took part in the 13th International Symposium of Altai communities in Hungary
17 September 2025, 09:28 / Important events
Aynur Ibrahimova, the employee of the Institute of Folklore of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Doctor of Philosophy in Philology, delivered a report at the 13th International Altai Communities Symposium held at the University of Szeged, Hungary. In addition to being a member of the board, the scientist also moderated the department at this prestigious scientific event.
Traditionally organized in different countries every year, the symposium was held this time with the cooperation of the Prime Minister of Hungary, the Rectorate of the University of Szeged, the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA), the Atatürk Supreme Council for Culture, Language and History, the Turkish History Council, the Union of Turkic World Municipalities, ISTESOB, the Organization of Turkic States and other institutions.
Nearly 150 scientists and researchers from Turkey, Azerbaijan, Hungary, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Japan, Korea, Mongolia, China, Chile, Germany and the Russian Federation participated in the three-day intensive discussions and a total of 135 scientific reports were presented. Aynur Ibrahimova, the employee of the Institute of Folklore, who made a report on the theme “Naming in Azerbaijani Turks and its national-ethnic meaning”, mentioned that the naming motif was a magical ritual that complements the epic biography of the hero in lullabies, fairy tales, proverbs and epics, as well as had an actual content for all times. She estimated the naming tradition as an important ethnographic phenomenon reflecting the mythological thought, religious beliefs, social structure and national identity of the Azerbaijani Turks. The scientist mentioned that the tradition of naming continues to nowadays as an example of cultural heritage that confirms the spiritual richness and national identity of our people.