AMEA-da “Aşıq Ələsgərdən Üzeyir Hacıbəyliyə: Türk dünyasının mədəni kodları” mövzusunda beynəlxalq elmi simpozium keçiriləcək
12 Sentyabr 2025, 09:31 / Mühüm hadisələr
Bu barədə AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında qərar verilib.
Prezident İlham Əliyevin dahi bəstəkarın 140 illiyinin qeyd edilməsi barədə 3 fevral 2025-ci il tarixli Sərəncam imzaladığını diqqətə çatdıran AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli sözügedən sənədin icrası ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planının təsdiq edildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, Tədbirlər planının icrası çərçivəsində 25-26 sentyabr tarixlərində AMEA-nın Folklor İnstitutunun, AR Mədəniyyət Nazirliyinin, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun və Azərbaycan Milli Konservatoriyasının birgə təşkilatçılığı ilə keçiriləcək simpozium cənab Prezidentin Türk dünyası ilə əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində atılmış mühüm addımdır və humanitar və ictimai elmlərin inkişafına öz töhfəsini verəcəkdir.
Sonra AMEA-nın Folklor İnstitutunun direktoru filologiya elmləri doktoru, dosent Hikmət Quliyev çıxış edərək simpozium barədə məlumat verib, tədbirdə dünyanın 10-dan artıq ölkəsindən, o cümlədən türk dövlətlərindən folklorşünaslıq, sənətşünaslıq, mədəniyyətşünaslıq, musiqişünaslıq sahələri üzrə alim və mütəxəssislər tərəfindən məruzələrin təqdim ediləcəyini bildirib və hazırlıq işlərinin artıq yekunlaşdığını söyləyib.

ANAS will host an international scientific symposium on the topic “From Ashiq Alasgar to Uzeyir Hajibeyli: Cultural Codes of the Turkic World”
12 September 2025, 09:31 / Important events
This issue was decided at the next meeting of the Presidium of ANAS.
Noting that President Ilham Aliyev signed a Decree dated February 3, 2025 on the celebration of the 140th anniversary of the great composer, ANAS President Academician Isa Habibbeyli said that the ANAS Action Plan for the implementation of the said document had been approved.
He noted that the symposium, which would be held on September 25-26, within the framework of the implementation of the Action Plan, jointly organized by the Institute of Folklore of ANAS, the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Turkish Culture and Heritage Foundation and the Azerbaijan National Conservatory, was an important step taken by Mr. President towards expanding relations with the Turkic world and would contribute to the development of the humanities and social sciences.
Then, the Director of the Institute of Folklore of ANAS, Doctor of Sciences in Philology, Associate Professor Hikmat Guliyev, made a speech and provided information about the symposium, mentioning that the event would feature reports from scholars and specialists in the fields of folklore, art, culture, and musicology from more than 10 countries around the world, including Turkic states and that the preparatory work had already been completed.