İlk dəfə olaraq İnternet folkloru mövzusu üzrə filologiya elmləri doktoru diplomu təqdim olunub
Son illərdə ölkəmizdə rəqəmsal transformasiya və süni intellekt texnologiyalarının inkişafı istiqamətində yürüdülən dövlət siyasəti və həyata keçirilən genişmiqyaslı tədbirlərə müvafiq olaraq, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında da məqsədyönlü işlər aparılmış, əhəmiyyətli nəticələr əldə olunmuşdur. AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərliyi ilə innovativ multidissiplinar tədqiqatların genişləndirilməsi, xüsusilə süni intellektin humanitar və ictimai elmlər sahəsində tətbiqi istiqamətində mühüm addımlar atılmışdır. Bu islahatlar yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında və yeni elmi istiqamətlərin formalaşdırılmasında böyük rol oynamışdır.
AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə AMEA Folklor İnstitutunun direktoru, dosent Hikmət Valeh oğlu Quliyev 5719.01 – “Folklorşünaslıq” ixtisası üzrə (mövzu: “İnternet folkloru: nəzəri-metodoloji kontekst və folklorik məna yaradıcılığı”) filologiya elmləri doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülmüşdür. Dissertasiya işi təxminən 10 ilə yaxın müddətdə AMEA Folklor İnstitutu ilə AR Elm və Təhsil Nazirliyinin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birgə elmi əməkdaşlığı çərçivəsində hazırlanmışdır.
Qeyd edək ki, dosent Hikmət Quliyevin “İnternet folkloru: nəzəri-metodoloji kontekst və folklorik məna yaradıcılığı” mövzusunda doktorluq dissertasiyası multidissiplinar metodologiya, sosial-antropoloji folklorşünaslıq yanaşmaları və informasiya-texnologiyalarının tətbiqi əsasında meydana çıxmışdır. Tədqiqatda bəşəriyyətin inkişafında epoxal dəyişikliklər yaradan informasiya inqilablarının, elmi-texnoloji tərəqqinin sosial-demoqrafik proseslərə təsiri geniş şəkildə araşdırılmışdır. Eyni zamanda H.Quliyevin tədqiqatlarında informasiya təhlükəsizliyi və folklor, Milli Rəqəmsal Folklor Resursları Verilənlər bazasının arxitekturunun hazırlanması, kollektiv təbii intellektdən qaynaqlanan süni intellekt texnologiyalarının analizi, texnoloji innovasiyaların təsiri ilə virtual kommunikasiyada meydana gələn dəyişikliklər kimi məsələlər araşdırılmışdır.
Xatırladaq ki, H.Quliyev 2015-ci ildə AMEA-nın Folklor İnstitutunda “Azərbaycan folklorunda Müdrik qoca arxetipi” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək filologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini, 2018-ci ildə isə “Folklorşünaslıq” ixtisası üzrə dosent elmi adını almışdır.
O, Azərbaycandilli virtual folklor mühitinin spesifik xüsusiyyətləri, rəqəmsal folklor resurslarının dinamikası, İnternet folklorunun toplanması, təsnifi və çoxparametrli təhlili kimi prioritet istiqamətlərdə sistemli və ardıcıl elmi-tədqiqat işləri aparmışdır.
H.Quliyev ölkəmizdə bu sahədə aparıcı mütəxəssislərdən biri kimi tanınır. O, 6 kitabın və 60-a yaxın elmi məqalənin müəllifidir. Alimin elmi məqalələrinin bir qismi respublikada, digərləri isə beynəlxalq elmi nəşrlərdə çap olunmuşdur. Onun Web of Science və Scopus kimi nüfuzlu beynəlxalq bazalarda indeksləşən jurnallarda 4 elmi məqaləsi dərc edilmişdir. Alim bir sıra respublika və beynəlxalq səviyyəli elmi konfranslarda ölkəmizi uğurla təmsil etmişdir.
H.Quliyev hazırda IV Sənaye İnqilabının çağırışları və rəqəmsal transformasiyalar fonunda xalq mədəniyyətində müşahidə olunan dəyişikliklər, süni intellekt və folklor münasibətlərinin araşdırılması, İnternet folklorunun müasir problemləri kimi aktual elmi istiqamətlərdə tədqiqatlarını davam etdirir.

For the first time the diploma of Doctor of Philology was awarded on the theme of Internet folklore
In accordance with the state policy and large-scale measures carried out in the direction of digital transformation and development of artificial intelligence technologies in our country in recent years, purposeful work was carried out at the Azerbaijan National Academy of Sciences and significant results were achieved. Under the leadership of the President of ANAS, academician Isa Habibbayli, the important steps were taken to expand innovative multidisciplinary research, in particular, the application of artificial intelligence in the field of Humanities and Social Sciences. These reforms played a huge role in the training of highly qualified personnel and the formation of new scientific directions.
By the decision of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan, director of the Institute of Folklore of ANAS, Associate Professor Hikmat Valeh oglu Guliyev was awarded the degree of Doctor of Sciences in Philology in the specialty 5719.01 – “Folklore Studies” (subject: “Internet folklore: theoretical-methodological context and folkloric meaning creativity”).
The dissertation work was prepared within the framework of joint scientific cooperation between the Institute of Folklore of ANAS and the Institute of Information Technology of the Ministry of Science and education of the Republic of Azerbaijan for about 10 years.
It should be noted that associate professor Hikmat Guliyev’s doctoral dissertation on “Internet folklore: theoretical-methodological context and folkloric meaning creativity” appeared on the basis of multidisciplinary methodology, socio-anthropological folklore studies approach and application of Information Technologies.
In 2015 he defended his thesis on the topic “The Wise Old Man Archetype in Azerbaijani Folklore” at the Institute of Folklore of ANAS. In 2018, he was awarded the title of Associate Professor in Folklore Studies.
He carried out systematic and consistent scientific research in priority areas such as specific features of the virtual folklore environment of Azerbaijan, dynamics of digital folklore resources, collection, classification and multiparameter analysis of Internet folklore.
H.Guliyev is known in our country as one of the leading experts in this field. He is the author of 6 books and about 60 scientific articles. Some of the scientific articles of the scientist were published in the Republic, others in international scientific publications. He has published 4 scientific articles in journals indexed in prestigious international databases such as Web of Science and Scopus. The scientist represented our country at a number of scientific conferences of the national and international level successfully.
At present, H.Guliyev continues his research in such topical scientific areas as the challenges of the IV Industrial Revolution and the changes observed in folk culture against the background of digital transformations, the study of artificial intelligence and folklore relations, and modern problems of Internet folklore.