AMEA Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyi münasibətilə keçirilmiş “Məhəmməd Füzuli və Şərq folkloru” mövzusunda respublika elmi konfransının materialları kitab şəklində nəşr olunub.
Kitabda respublikanın müxtəlif elm və təhsil müəssisələrindən olan alim və tədqiqatçıların, eləcə də Özbəkistanın Urgənc Dövlət Universiteti və Nəvai Dövlət Pedaqoji İnstitutundan olan alimlərin Məhəmməd Füzulinin zəngin bədii yaradıcılığında folklor qaynaqlarının, milli-mənəvi dəyərlərin araşdırılmasını əhatə edən məqalələri toplanıb.
Məqalələrdə Azərbaycan ədəbi-bədii fikrinin inkişafında müstəsna yer tutan, Yaxın və Orta Şərq ölkələri ədəbiyyatına, bütövlükdə dünya ədəbiyyatına töhfələr verən, anadilli poeziyamızın mükəmməl nümunələrini yaradan və Azərbaycan bədii dilini daha da zənginləşdirərək yeni zirvəyə yüksəldən Məhəmməd Füzulinin yaradıcılığı Şərq mədəniyyəti, türk milli-mədəni dəyərlər sistemi və folklorla müqayisəli şəkildə təhlil olunub.
“Elm və təhsil” nəşriyyatında işıq üzü görən 472 səhifəlik kitabın elmi redaktoru akademik Muxtar Kazımoğlu-İmanov, tərtibçiləri isə filologiya elmləri doktoru, dosent Leyla Məmmədova və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Gülnar Osmanovadır.

The book “Mahammad Fuzuli and Eastern folklore” has been published
The materials of the Republican Scientific Conference “Mahammad Fuzuli and Eastern folklore”, organized by the Institute of Folklore of ANAS on the occasion of the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet and thinker Mahammad Fuzuli, were published in the form of a book.
The book contains articles of scientists and researchers from various scientific and educational institutions of the Republic, as well as scientists from Urganj State University and Navai State Pedagogical Institute of Uzbekistan, covering the study of folklore sources and national-moral values in the rich artistic creativity of Muhammad Fuzuli.
In the articles Mahammad Fuzuli’s activity, which occupies an exceptional place in the development of Azerbaijani literary and artistic thought, made a contribution to the literature of the countries of the Near and Middle East, to the world literature as a whole, created excellent examples of our native-language poetry and enriched the Azerbaijani artistic language, has been comparatively analyzed with Eastern culture, Turkic system of national-cultural values and folklore.
The scientific editor of the 472-page book published in “Science and education” publishing house is academician Mukhtar Kazimoglu-Imanov and the compilers are Doctor of Sciences in Philology, associate professor Leyla Mammadova and PhD, associate professor Gulnar Osmanova.