Folklor İnstitutunun əməkdaşı Türkiyədə keçirilən beynəlxalq simpoziumda iştirak edib
09-10 may 2025-ci il tarixlərində Türkiyənin Bursa şəhərində Bursa Texnologiya Universiteti və Bursa Yıldırım Bələdiyyəsinin təşkilatçılığı ilə “Yıldırım Bəyazid: elmi araşdırmalar və innovasiya” beynəlxalq simpoziumu keçirilib. Simpoziumda 24 ölkədən nümayəndələr iştirak ediblər. Hibrid formatda reallaşan simpoziumda iqtisadiyyat, tarix, sosiologiya, humanitar elmlər, müasir logistika və s. istiqamətlərdə araşdırmaları əhatə edən məruzələr təqdim edilib.
Simpoziumda AMEA Folklor İnstitutunun Folklorun toplanması və sistemləşdirilməsi şöbəsinin böyük elmi işçisi Zəfər Fərhadov da iştirak edib. O, “Əfsanələrdə zaman və məkan anlayışı” mövzusunda məruzə edib. Əməkdaşımız çıxışında real zaman və məkan anlayışı ilə əfsanələrdəki zaman və məkanın fərqli tərəflərini təhlil edib, nümunələrə əsaslanaraq real (profan) və sakral məkan, əbədi və keçici zaman anlayışları ilə bağlı müqayisələr aparıb, bu anlayışların əfsanələrdə zidd qütblər üzərində qurulduğunu elmi cəhətdən əsaslandırıb.

The employee of the Institute of Folklore took part in the International Symposium held in Turkey
On the 09th-10th of May in 2025 the International Symposium “Yildırım Bayazid: scientific research and innovation” was held in Bursa, Turkey, organized by Bursa University of Technology and Bursa Yıldırım Municipality. The symposium was attended by representatives from 24 countries. At the symposium, which took place in a hybrid format, reports on research in economics, history, sociology, humanities, modern logistics and other areas were presented.
The symposium was also attended by Zafar Farhadov, the senior researcher of the department of Folklore collection and systematization of the Institute of Folklore of ANAS. He made a report on the theme “The concept of time and space in legends”. In his speech, our employee analyzed the concept of real time and space and different aspects of time and space in legends and made comparisons on the concepts of real (profane) and sacral space, eternal and transient time, based on examples, he substantiated scientifically that these concepts are built on opposite poles in legends.