Folklor İnstitutunda Bakı Avrasiya Universitetinin tələbələri elmi-tədqiqat təcrübəsinə başlayıblar
Bakı Avrasiya Universitetinin Filologiya fakültəsinin IV kurs tələbələri 2024-2025-ci tədris ilinin yaz semestri çərçivəsində AMEA Folklor İnstitutunda folklor elmi-tədqiqat təcrübəsinə başlayıblar. Təcrübə tələbələrin tədris prosesində əldə etdikləri nəzəri biliklərin müasir elmi yanaşmalar kontekstində tətbiqi, onlarda tədqiqatçılıq qabiliyyətinin formalaşdırılması məqsədilə həyata keçirilir.
Folklor İnstitutunun direktoru dosent Hikmət Quliyev tələbələri salamlayaraq elmi müəssisədə aparılan tədqiqat işləri, əldə olunan mühüm nailiyyətlər, dövri nəşrlər barədə geniş məlumat verib, son dövrlərdə nəşr olunan elmi monoqrafiyalar və yeni toplanılmış folklor örnəklərindən ibarət kitablardan söz açıb. “Azərbaycanın mədəni-mənəvi xəritəsi məhz folklorunda daha geniş və bütövdür” deyən alim qeyd edib ki, Folklor İnstitutunda bir tərəfdən folklor nümunələrinin bölgələrdən toplanılması, sistemləşdirilməsi və nəşri, digər tərəfdən isə, müasir dünyanın çağırışlarına müvafiq elmi-nəzəri tədqiqatlar aparılmaqdadır.
Daha sonra təcrübəçi tələbələrin təhkim olunduğu Cənubi Azərbaycan folkloru şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, dosent Mətanət Abbasova çıxış edərək bildirib ki, tələbələr bir ay müddətində sözügedən şöbədə təcrübə keçərək elmi və praktiki biliklərini artıracaqlar.
Görüş zamanı tələbələri maraqlandıran mövzular, o cümlədən folklorun toplanılması, akademik prinsiplər əsasında araşdırılması məsələləri müzakirə olunub.

Students of Baku Eurasian University have begun their research internship at the Institute of Folklore
07 Mai 2025, 19:23 / Important events
The fourth year students of the Faculty of Philology of Baku Eurasian University began their folklore research practice at the Institute of Folklore within the spring semester of the 2024-2025 academic year. The practice is carried out in order to apply the theoretical knowledge gained by students in the educational process in the context of modern scientific approaches, to form research abilities in them.
Director of the Institute of Folklore, Associate Professor Hikmat Guliyev greeted the students and gave detailed information about the research work carried out in the scientific institution, important achievements, periodicals, spoke about scientific monographs published in recent times and books consisting of newly collected folklore examples.
Then the head of the department of Folklore of Southern Azerbaijan, Doctor of Philological Sciences, Associate Professor Matanat Abbasova said that, the students would increase their scientific and practical knowledge through an internship in the department within a month. During the meeting the topics of interest to students, including collecting folklore and researching it on the basis of academic principles were discussed.