Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
2025-ci ildə ölkənin ali elmi təşkilatının – Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təsis edilməsinin 80 ili tamam olur.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası yarandığı vaxtdan etibarən nailiyyətlərlə zəngin bir yol keçmiş, respublikanın elmi-intellektual potensialını milli sərvətə çevirən mərkəz kimi tanınmışdır. Akademiyanın ötən müddət ərzindəki səmərəli fəaliyyətinin əsasında elmin zamanın tələblərinə uyğun prioritet problemlərinin araşdırılması, ən müxtəlif elmi istiqamətlər üzrə yüksək hazırlıqlı kadrların yetişdirilməsi, elmi məktəblərin formalaşdırılması və nüfuzlu beynəlxalq elm qurumları ilə qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsi prinsipləri dayanmışdır. Bu gün də Akademiya elm sahəsində dövlət siyasətinin uğurla həyata keçirilməsində fəal iştirak edir, sosial-humanitar tədqiqatlarla cəmiyyətin yeni biliklərə yiyələnməsi və elmi-mədəni səviyyəsinin yüksəldilməsi işinə töhfələr verir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının ölkədə elmin inkişafı, bu sahədə fəaliyyətin təşkili və yüksəkixtisaslı kadrlar hazırlanmasında rolunu nəzərə alaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi ilə birlikdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinə dair tədbirlər planı hazırlayıb həyata keçirsin.

Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on the 80th anniversary of the National Academy of Sciences of Azerbaijan
18 March 2025, 19:00 / Important events
In 2025 it will be 80 years since the establishment of the highest scientific organization of the country - the National Academy of Sciences of Azerbaijan.
Since its establishment, the National Academy of Sciences of Azerbaijan has gone through a path full of achievements and gained fame as a center that turned the scientific and intellectual potential of the republic into a national treasure.
The fruitful activity of the Academy over the past period has been based on the principles of studying priority scientific problems in accordance with the dictates of the times, training highly qualified personnel in various fields of science, forming scientific schools and expanding mutual relations with reputable international scientific institutions.
Even today, the Academy is actively involved in the successful implementation of state policy in the field of science, social and humanitarian research contributes to the cause of introducing society to new knowledge and raising its scientific and cultural level.
Guided by paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, taking into account the role of the National Academy of Sciences of Azerbaijan in the development of science in the country, the organization of activities in this field and the training of highly qualified personnel, I decree:
1. The National Academy of Sciences of Azerbaijan together with the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan to prepare and implement a plan of events dedicated to the 80th anniversary of the National Academy of Sciences of Azerbaijan.
2. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan will resolve the issues arising from this Order.