“Aşıq sənətində milli-mənəvi dəyərlər” mövzusunda beynəlxalq elmi simpoziumun işinə yekun vurulub
Xəbər verdiyimiz kimi, 17 mart 2025-ci il tarixində AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) XX əsr Azərbaycan aşıq sənətinin görkəmli nümayəndəsi Mikayıl Azaflının 100 illik yubileyi ilə əlaqədar “Aşıq sənətində milli-mənəvi dəyərlər” mövzusunda beynəlxalq elmi simpozium keçirilib. Tədbir AMEA Folklor İnstitutu, Qars Qafqaz Universiteti Dövlət Konservatoriyası, Ankara Musiqi və Gözəl Sənətlər Universiteti Aşıq Ənənəsi Tətbiq və Araşdırma Mərkəzi, Tovuz rayon Xeyriyyə Cəmiyyəti və Dünya Qarapapaq Türkləri Vəqfinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Açılış toplantısı və bölmə iclaslarından sonra simpoziumun bağlanış mərasimi keçirilib. Yekun iclasda çıxış edən AMEA Folklor İnstitutunun direktoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hikmət Quliyev ustad sənətkar Mikayıl Azaflı yaradıcılığının müasir dövrün imkanları kontekstində gündəmə gətirilməsi, yeni elmi yanaşma və baxışlar əsasında dərindən öyrənilməsi, yetişən yeni nəsillərə çatdırılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib. Alim vurğulayıb ki, simpoziumda respublikamızla yanaşı, Türkiyə, Qırğızıstan, Qazaxıstan, Almaniya və s. ölkələrdən olan alim və mütəxəssislər iştirak ediblər. Bildirib ki, tədbirdə ümumilikdə 50-dən çox məruzə dinlənilib. Hibrid formatda təşkil olunan simpoziumun 8 bölmə iclasında maraqlı məruzələr təqdim edilmiş, faydalı və fəal müzakirələrin aparılmışdır.
Sonra simpoziumun bölmə rəhbəri – fil.e.d., prof. Füzuli Bayat, türkiyəli alim prof. dr. Ali Kafkasyalı və Almaniyada yaşayan tədqiqatçı Həsən Babur hesabat məruzələri ilə çıxış edib, tədbiri yüksək qiymətləndiriblər. Bildiriblər ki, simpozium iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanan məruzələr ətrafında geniş müzakirələr aparılıb.
Daha sonra simpoziumun təşkilində xidməti olanlar təşəkkürnamə ilə təltif ediliblər.
Tədbirin yekununda aşıqların ifasında Aşıq Mikayıl Azaflı yaradıcılığına həsr olunmuş konsert proqramı təqdim olunub.

The work of the International Scientific Symposium on the theme “National-moral values in ashiq art” has been completed
17 March 2025, 19:24 / Conferences, assemblies
As we reported, on the 17th of March in 2025 the Central Scientific Library (CSL) of ANAS hosted the International Scientific Symposium on “National and spiritual values in ashiq art” in connection with the 100th anniversary of the outstanding representative of the Azerbaijani ashiq art of the 20th century Mikayil Azafli.
The event was co-organized by the Institute of Folklore of ANAS, Kars Qafqaz University State Conservatory, Ankara University of Music and Fine Arts Ashiq Tradition Application and Research Center, Tovuz region Charitable Society and World Garapapag Turks Foundation.
After the opening meeting and section meetings, the closing ceremony of the symposium was held.
Director of the Institute of Folklore of ANAS, PhD. in Philology, associate professor Hikmat Guliyev noted the importance of bringing master artist Mikayil Azafli’s activity to the agenda in the context of modern opportunities, studying it in depth on the basis of new scientific approaches and views, bringing it to the new generations. The scientist mentioned that, along with the scientists and specialists from different countries such as Azerbaijan, Turkey, Kyrgyzstan, Kazakhstan, Germany and others took part in it. He said that more than 50 reports were heard at the event. The interesting reports were presented at eight section meetings of the symposium organized in hybrid format, useful and active discussions were held.
Then the head of the section of the symposium Professor Fuzuli Bayat, Professor Hasan Babur, the researcher from the Caucasus and living in Germany, made reports and highly appreciated the event. They noted that wide discussions were held around the reports, which were met with interest by the participants of the symposium. Then those who served in the organization of the symposium were awarded with the certificate of gratitude.
At the end of the event the concert program dedicated to Ashiq Mikayil Azafli’s activity performed by ashiqs was presented.