Artıq bir neçə ildir ki, AMEA Folklor İnstitutunun Folklor studiyası ustad aşıqlarla yanaşı, gənc aşıqların ifasında “Dastanlar unudulmasın” silsiləsindən xalq dastanlarını lentə alır.
Fevralın 3-də Folklor studiyasında “Nəcəf və Pərizad” dastanı Aşıq Əli Zeynalabdinovun ifasında qeydə alınıb. Onu balabanda Əməkdar mədəniyyət işçisi Ələkbər Ələkbərov müşayiət edib.
Qeyd edək ki, Aşıq Əli Zeynalabdinov Kəlbəcər aşıq mühitinin nümayəndəsidir. Dastanların tərtibatçısı Folklor İnstitutunun Mifologiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dos. İlhamə Qəsəbova, çəkilişin rejissoru isə Folklor studiyasının rəhbəri Mahir Ordubadidir.

The series “Epics Should Not Be Forgotten” continues at the Folklore Studio of our Institute
During several years the Folklore Studio of the Institute of Folklore of ANAS has been recording folk epics from the series “Epics Should Not Be Forgotten” performed by young ashiqs, as well as master ashiqs.
On the 3rd of February “Najaf and Parizad” was recorded in the Folklore Studio performed by Ashiq Ali Zeynalabdinov. He was accompanied by Honored Worker of Culture Alakbar Alakbarov in the instrument “balaban”.
It should be noted that Ashiq Ali Zeynalabdinov is a representative of the Kalbajar ashiq community. The compiler of the epics is the leading researcher of the Mythology Department of the Folklore Institute, PhD in Philology, Associate Professor Ilhama Gasabova, and the director of the filming is Mahir Ordubadi, head of the Folklore Studio.