Folklor İnstitutunun 2024-cü il üzrə illik hesabatı dinlənilib
Dekabrın 9-da AMEA Folklor İnstitutunun Elmi şurasının hesabat iclası keçirilib. İclasda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Humanitar Elmlər Bölməsinin üzvü, Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, sən.e.d., prof. Ərtegin Salamzadə və Humanitar Elmlər Bölməsinin katibi, fil.ü.f.d. Arzu Məmmədxanlı, Elmi şura üzvləri və gündəlikdəki məsələlərə aidiyyəti olan şəxslər iştirak ediblər.
İclası AMEA Folklor İnstitutunun direktoru v.i.e., fil.ü.f.d., dos. Afaq Ramazanova açaraq institutda aparılan elmi-tədqiqat işlərindən danışıb, 2024-cü ildə təşkil olunmuş tədbirlər, işıq üzü görən yeni nəşrlər, o cümlədən kitab və monoqrafiyalar barədə məlumat verib.
Sonra dos. Afaq Ramazanova institutun 2024-cü il üzrə illik hesabatını təqdim edib. O, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamlarının, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarının, habelə dövlət proqramlarının icrası istiqamətində elmi müəssisəyə tapşırılmış işlərin yerinə yetirildiyini vurğulayıb.
Qeyd edilib ki, “Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamına uyğun olaraq cari ilin 2-4 dekabr tarixlərində Bakı şəhərində Türkiyə Cümhuriyyəti Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, TİKA, AMEA-nın Folklor İnstitutu, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu, Türkiyənin Çankırı Karatekin Universiteti və Özbəkistan Respublikasının Mukimi adına Kokand Dövlət Pedaqoji İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə III Beynəlxalq Türkoloji Konqres keçirilib.
Cari ildə fil.ü.f.d, dos. Afaq Ramazanovanın “Folklordan görünən Şuşa” seriyasından ikinci kitabı çapa hazırlanıb.
Alimin Ankarada işıq üzü görən “Türk Dünyası Halkbilimi” toplusunda “Azerbaycanın kültür başkenti Şuşanın folkloru üzerine bir değerlendirme” adlı məqaləsi (Ankara, Bengü yayınları, 2024, s. 576-591) çap olunub.
Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamlarının icrası ilə əlaqədar dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinə həsr olunmuş “Məhəmməd Füzuli və Şərq folkloru”, Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyi münasibətilə “Naxçıvan milli-mənəvi dəyərlər kontekstində” mövzularında respublika elmi konfransları keçirilib.
Hesabatda bildirilib ki, 2024-cü ildə Folklor İnstitutunda “Azərbaycan xalq yaradıcılığının qaynaqları, təşəkkülü, inkişaf qanunauyğunluqları və əlaqələri” istiqamətində 4 problem, 9 mövzu, 68 iş əsasında tədqiqatlar aparılıb. Cari ildə 53 iş tamamlanıb.
Ümumilikdə il ərzində 4-ü xaricdə olmaqla 36 kitab və monoqrafiya, 54-ü xaricdə olmaqla 300-dən çox məqalə nəşr olunub.
İnstitut əməkdaşlarından 1 nəfər elmlər doktoru, 2 nəfər fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülüb, 3 nəfər dosent elmi adı alıb.
Dos. Afaq Ramazanova 2024-cü ildə Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə 1 beynəlxalq konfrans, 1 beynəlxalq konqres, 4-ü respublika səviyyəli olmaqla 5 elmi konfrans, 1 elmi seminar, 1 elmi sessiya, 1 dəyirmi masa, 3 anım tədbiri, 5 təqdimat mərasimi, 2 elmi-populyar tədbirin keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Bildirilib ki, 2024-cü il ərzində “Dədə Qorqud” jurnalının I, II və III saylarına və “Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatına dair tədqiqlər” jurnalının I sayına DOİ indeksi alınıb.
Hesabatda institut əməkdaşlarının elmin populyarlaşdırılması istiqamətində fəaliyyətindən və elmmetrik bazalardakı göstəricilərindən də bəhs olunub. Scopus və Web of Science bazalarında institutun 17 əməkdaşının təmsil olunduğu vurğulanıb.
Hesabat dinlənildikdən sonra Şura üzvlərindən institutun Mifologiya şöbəsinin müdiri, fil.e.d., prof. Seyfəddin Rzasoy, Cənubi Azərbaycan folkloru şöbəsinin müdiri, fil.e.d., dos. Mətanət Abbasova çıxış edərək cari il üzrə olan hesabatı qənaətbəxş hesab edib, Folklor İnstitutu kollektivinin gələcəkdə qarşıya qoyulan məsələlərin həllində inamla çalışacağına əminliklərini ifadə ediblər.
Daha sonra iclasda müşahidəçi qismində iştirak edən AMEA-nın müxbir üzvü, sən.e.d., prof. Ərtegin Salamzadə və AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin katibi, fil.ü.f.d. Arzu Məmmədxanlı Folklor İnstitutunun 2024-cü il üzrə elmi-tədqiqat və elmi-təşkilat fəaliyyəti barədə hesabatını yüksək dəyərləndiriblər.
İnstitutun 2024-cü il üzrə elmi-tədqiqat və elmi-təşkilat fəaliyyəti barədə hesabatı qənaətbəxş sayılaraq yekdilliklə qəbul olunub.

The annual report of the Institute of Folklore for 2024 was heard
On December 9, a report meeting of the Scientific Council of the Institute of Folklore of ANAS was held. The meeting was attended by a member of the  Humanities of the Azerbaijan National Academy of Sciences, director of the Institute of Architecture and Art, corresponding member of ANAS, Doctor of  Arts, Professor Ertegin Salamzade and Secretary of the Department of Humanities, Doctor of Philosophy Arzu Mammadkhanli, members of the Scientific Council and persons relevant to the issues on the agenda.
The deputy director of the Institute of Folklore of ANAS, associate professor Afag Ramazanova spoke about the research work carried out at the institute, informed about the events organized in 2024, the new publications published, including books and monographs.
Then Afag Ramazanova presented the institute’s annual report for 2024. She mentioned that the work assigned to the scientific institution was carried out in line with the decrees and orders of the President of the Republic of Azerbaijan, the decisions and orders of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, as well as the implementation of state programs.
It was noted that, in accordance with the relevant Order of the President of the Republic of Azerbaijan on measures to declare Shusha the “Cultural Capital of the Islamic World” for 2024, the III International Turkological Congress was held in Baku on the 2nd-4th of December of this year, jointly organized by the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Turkey, TIKA, the Institute of Folklore of ANAS, the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi, the Institute of Linguistics named after Nasimi, the Chankiri Karatekin University of Turkey and the Kokand State Pedagogical Institute named after Mukimi of the Republic of Uzbekistan.
This year the second book from the series “Shusha seen through folklore” by associate professor Afag Ramazanova has been prepared for publication.
Later, corresponding member of ANAS, Professor Ertegin Salamzade and Secretary of the Department of Humanitarian Sciences of ANAS, PhD. Arzu Mammadkhanli highly appreciated the report of the Institute of Folklore on the scientific-research and scientific-organizational activities for 2024.
In the report it was noted that in 2024 the Institute of Folklore conducted research on 4 problems, 9 topics, 68 works in the direction of “Sources, formation, patterns of development and relations of Azerbaijani folk art”. Fifty three works have been completed in the current year.
In general, during the year four books and monographs were published, including 36 abroad, 54 abroad and more than 300 articles.
Among the employees of the Institute, 1 person was awarded the degree of Doctor of Sciences, 2 people were awarded the degree of Doctor of Philosophy, 3 people received the title of Associate Professor.
Afag Ramazanova noted that in 2024, 1 International Conference, 1 International Congress, 4 scientific conferences of the national level, 5 scientific seminars, 1 scientific session, 1 round table, 3 commemorative events, 5 presentation ceremonies, 2 popular scientific events were organized by the Institute of Folklore.
It was noted that during 2024, the DOI index was received in the I, II and III issues of the journal “Dede Gorgud” and the number of the journal “Studies on oral folk literature of Azerbaijan”.
In the report it was also mentioned about the activities of the Institute’s employees in the direction of popularization of science and their indicators in scient metric bases. It was emphasized that 17 employees of the Institute are represented in the Scopus and Web of Science databases.
The report of the Institute on scientific research and scientific-organizational activities for 2024 was recognized as satisfactory and adopted unanimously.