Əməkdaşlarımız “Yaşıl dünya – bizim dünya” mövzusunda Beynəlxalq elmi simpoziumda məruzə ediblər
05-06 dekabr 2024-cü il tarixlərində Qazax Rayon İcra Hakimiyyəti, Bakı Dövlət Universitetinin Qazax filialı, Ərzincan Binəli Yıldırım Universiteti, Xoca Əhməd Yəsəvi adına Beynəlxalq Türk-Qazax Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunan “Yaşıl dünya – bizim dünya” mövzusunda Beynəlxalq elmi simpozium keçirilib.
Simpoziumda AMEA Folklor İnstitutunun əməkdaşları da iştirak ediblər.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə rayonda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adını daşıyan parka gələrək dahi şəxsiyyətin abidəsini ziyarət edib, abidə önünə gül dəstələri düzərək əziz xatirəsini ehtiramla anıblar. Dahi liderin adını daşıyan Mərkəzi ziyarət edərək Ulu Öndərin həyat və fəaliyyətini özündə əks etdirən stendlərlə yaxından tanış olublar.
Tədbir iştirakçıları şəhərin mərkəzində Şəhidlər xiyabanını da ziyarət edərək memorial önünə tər qərənfillər düzüblər.
Ədəbiyyat Muzeyinin akt zalında davam edən tədbirdə Azərbaycanın Dövlət Himni səsləndirilib. “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib.
Tədbirin moderatoru, AMEA Folklor İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dos. İlhamə Qəsəbova elmi simpoziumun əhəmiyyətindən söz açıb. Simpoziuma 180 məqalə təqdim edildiyini, həmçinin tədbirin öz işini bölmələr üzrə həm onlayn, həm də üz-üzə davam etdirdiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, simpozium iki gün davam edəcək. Ərzincan Binəli Yıldırım Universitetinin rektoru Akın Leventin və Xoca Əhməd Yəsəvi adına Beynəlxalq Türk-Qazax Universitetinin rektoru Janar Temirbekovanın təbrik məktubu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Qazax Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Rəcəb Babaşov çıxış edərək iştirakçılara uğurlar arzulayıb. O, icra hakimiyyətinin təşkilatçılığı ilə ümumilikdə 23400 ədəd ağac əkildiyi diqqətə çatdırıb.
Daha sonra plenar iclasın məruzələri dinlənilib. AMEA Folklor İnstitutunun baş elmi işçisi, filologiya elmləri doktoru, dosent Qalib Sayılovun “Azərbaycan etnokultural sistemində ətraf mühitə baxış” mövzusunda məruzəsi maraqla qarşılanıb.
Beynəlxalq elmi simpozium öz işini bölmə iclasları ilə davam etdirib. Onlayn formatda keçirilən bölmə iclasında AMEA Folklor İnstitutunun əməkdaşları – fil.ü.f.d., dos. Elçin Qaliboğlu “Azərbaycan folklorunda insan-təbiət münasibətləri”, fil.ü.f.d., dos. Fidan Qasımova “Qəhrəmanlıq dastanlarında təbiət kultu”, fil.ü.f.d., dos. Vəfa İbrahimova “Azərbaycan və ingilis folklorunda yaşıl rəngin semantikasında dair qeydlər”, fil.ü.f.d., dos. İlhamə Qəsəbova “Qədim musiqi alətlərimiz: ağac kultu və mifoloji elementlər”, fil.ü.f.d. Vüsalə Nəsibova “Qarabağ folklorunda su kultu yansıması”, fil.ü.f.d. Şəhla Hüseynli “Azərbaycan nağıllarında təbiət formulları”, fil.ü.f.d. Sürəyya Əlizadə “Ərəb şairi Əbu Təmmanın yaradıcılığında təbiət motivi” və Aydın Mustafayev “Xalq yaradıcılığında təbiət obrazı: ekoloji problem” mövzularında məruzə ilə çıxış ediblər.

Our employees made reports at the International Scientific Symposium on the theme “Green world – our world”
07 December 2024, 09:48 / Conferences, assemblies
On the 5th – 6th December in 2024 Gazakh District Executive Power, Gazakh branch of Baku State University, Erzinjan Binali Yildirim University, Khoja Ahmed Yesavi International Turkic-Kazakh University jointly organized an international scientific symposium on “Green world-our world” dedicated to the “Year of Solidarity for the sake of the Green World”.
Employees of the Institute of Folklore of ANAS also participated in the symposium.
The participants of the event first came to the park named after national leader Heydar Aliyev in the district, visited the monument to the genius person, laid flowers at the monument and honored his memory. They visited the center named after the Great Leader and got acquainted with the stands reflecting the life and activities of the Great Leader.
The National Anthem of Azerbaijan was played at the event, which continued in the Assembly Hall of the Museum of literature. A video dedicated to the “Year of solidarity for the green world” was demonstrated.
Moderator of the event, leading researcher of the Institute of Folklore of ANAS, PhD., associate professor Ilhama Gasabova spoke about the importance of the scientific symposium. She mentioned that 180 articles were submitted to the symposium, as well as the event continued its work both online and face-to-face in sections.
Head of Gazakh District Executive Authority Rajab Babashov made a speech and wished the participants success. He brought to the attention that a total of 23,400 trees were planted with the organization of the executive power.
Then the reports of the plenary session were heard. The report of the senior researcher of the Institute of Folklore of ANAS, Doctor of Sciences in Philology, associate professor Galib Sayilov on the theme “Overview of the environment in the ethno-cultural system of Azerbaijan” was met with interest.
The international scientific symposium continued its work with section meetings. The reports such as “Human-nature relations in Azerbaijani folklore” by PhD, associate professor Elchin Galiboglu, “Cult of nature in heroic epics” by PhD, associate professor Fidan Gasimova, “Notes about the semantics of the color green in Azerbaijani and English folklore” by PhD, associate professor Vafa Ibrahim, “Our ancient musical instruments: wood cult and mythological elements” by PhD, associate professor Ilhama Gasabova, “Water cult reflection in Karabakh folklore” by PhD Vusala Nasibova, “Formulas of nature in Azerbaijani fairy tales” by PhD Shahla Huseynli, “The motif of nature in the work of the Arab poet Abu Tamman” by PhD Surayya Alizada and “The image of nature in folk art: an environmental problem” by Aydin Mustafayev were made.