Folklor İnstitutunun dosenti Bosniya və Herseqovinada keçirilən beynəlxalq simpoziumda iştirak edib
13-15 noyabr 2024-cü il tarixlərində Türkiyə Maarif Vəqfi, Tirana Nyu-York Universiteti, Balkan Tədqiqat Mərkəzi, Beynəlxalq Sarayevo Universiteti, Yunus Əmrə İnstitutu, Xaricdəki Türklər və Qohum Topluluqlar Komitəsi, Beynəlxalq Balkan Universiteti və Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyinin (TİKA) birgə təşkilatçılığı ilə III Beynəlxalq Balkanlarda Türkcə Tədris və Türkologiya Simpoziumu keçirilib. Bosniya və Herseqovinanın Beynəlxalq Sarayevo Universitetinin ev sahibliyi ilə “Şəhər, mədəniyyət və sivilizasiya: Balkanlar” mövzusunda təşkil olunan simpoziumun keçirilməsində məqsəd türkcənin öyrədilməsi və türkologiya fəaliyyətləri əsas olmaqla sosial elmlərin müxtəlif sahələrində Balkanlarla bağlı tədqiqat aparan elm adamlarının bir araya gətirilməsi, mədəni kontekstdə ortaya qoyulan əsərlərin, çalışmaların təsbit edilməsi, dəyərləndirilərək ictimaiyyətə təqdim edilməsi olub.
Üç gün davam edən simpoziumda “Dildə qarşılıqlı əlaqə və ədəbiyyat: türkcənin Balkanlardakı yeri və ədəbi qaynaqlar”, “Balkanlarda mədəni kimlik, məkan və yaddaş”, “Balkan coğrafiyasında sənət və tarixin izləri: ədəbiyyat, şeir və məkan”, “Balkanlarda dil və mədəniyyətin bədii inikası: musiqi, media və kino”, “Balkanlarda yeni türk ədəbiyyatı və roman”, “Balkanlarda türkcə tədrisi və müəllimlik: pedaqoji yanaşmalar”, “Balkanlarda tarix, yaddaş və siyasət”, “Balkanlarda şəhər, kimlik və ədəbiyyat: tarixi izlər və yanaşmalar”, “Balkanlarda dil, ədəbiyyat və mədəniyyət: müqayisəli çalışmalar və sosial-mədəni incələmələr”, “Balkanlarda tarix, memarlıq və ədəbiyyat: savaşlar, mədəni təsirlər və ədəbi baxış bucaqları”, “Balkanlarda türkcə tədrisi: metodlar, təhsil vəziyyəti və məzunların məşğuliyyəti”, “Dil və lüğət çalışmaları: Balkanlarda türk dili və şivə araşdırmaları” və s. kimi mövzularda panel iclaslar gerçəkləşdirilib.
Simpoziumda AMEA Folklor İnstitutunun Mifologiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dos. Məleykə Məmmədova da iştirak edib. Əməkdaşımız “Balkanlarda mədəni tətbiqlər və ortaq miras: din, adətlər və türk kültürü” adlı panel iclasda “Azərbaycan və Bosniya və Herseqovina mədəniyyətində doğum ritualları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib və simpoziumun sertifikatına layiq görülüb.

Associate Professor of the Institute of Folklore participated in the international symposium held in Bosnia and Herzegovina
19 November 2024, 13:26 / Important events
The 3rd International Symposium on Turkish Language Teaching and Turkology in the Balkans was held on November 13-15, 2024, jointly organized by the Turkish Education Foundation, New York University of Tirana, Balkan Research Center, International University of Sarajevo, Yunus Emre Institute, Committee of Turks and Related Communities Abroad, International Balkan University and Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA).
The aim of the symposium, hosted by the International University of Sarajevo in Bosnia and Herzegovina and titled “City, culture and civilization: The Balkans” was to bring together scholars conducting research on the Balkans in various fields of social sciences, with a focus on teaching Turkish and Turkology and to identify, evaluate and present to the public the works and studies presented in a cultural context.
The three-day symposium featured panel discussions on topics such as “Interaction in Language and Literature: The Place of Turkish in the Balkans and Literary Sources”, “Cultural Identity, Space and Memory in the Balkans”, “Traces of Art and History in Balkan Geography: Literature, Poetry and Space”, “Artistic Expression of Language and Culture in the Balkans: Music, Media and Cinema”, “New Turkish Literature and Novel in the Balkans”, “Turkish Teaching and Teaching in the Balkans: Pedagogical Approaches”, “History, Memory and Politics in the Balkans”, “City, Identity and Literature in the Balkans: Historical Traces and Approaches”, “Language, Literature and Culture in the Balkans: Comparative Studies and Socio-Cultural Analyses”, “History, Architecture and Literature in the Balkans: Wars, Cultural Influences and Literary Perspectives”, “Turkish Teaching in the Balkans: Methods, Educational Status and Graduate Employment”, “Language and Vocabulary Studies: Turkish Language and Dialect Studies in the Balkans” and others were made.
The symposium was also attended by the leading scientific worker of the Department of Mythology of the Institute of Folklore of ANAS, PhD., associate professor Maleyka Mammadova. She made a report on the topic “Birth rituals in the culture of Azerbaijan and Bosnia and Herzegovina” at the panel session named “Cultural practices and common heritage in the Balkans: religion, customs and Turkish culture” and was awarded a certificate of the symposium.