Folklor İnstitutunun əməkdaşları beynəlxalq simpoziumunda məruzə ediblər
24-26 oktyabr 2024-cü il tarixlərində Qazaxıstanın Atırau Dövlət Universitetinin ev sahibliyi ilə 8-ci Beynəlxalq Türklərin Dünyası Sosial Elmlər Simpoziumu keçirilib. Hibrid formatda təşkil olunan beynəlxalq simpoziumda Türk dünyasının müxtəlif dövlətlərindən olan 170 elm adamının məruzəsi dinlənilib.
Qeyd edək ki, simpozium 2017-ci ildən etibarən ardıcıllıqla Antalya, Skopye, Bakı, Komrat və Praqada müxtəlif universitetlərin əməkdaşlığı ilə keçirilib.
Bu ilki simpoziuma AMEA Folklor İnstitutunun əməkdaşları da qatılıblar. İnstitutun Türk xalqları folkloru şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dos. Ləman Süleymanova “Xoyrat deyişmələri”, Dədə Qorqud şöbəsinin aparıcı elmi işçiləri –fil.ü.f.d., dos. Aynurə Səfərova “Bəxtiyar Vahabzadə şeirlərinin dil və üslub özəllikləri” və fil.ü.f.d. Xuraman Kərimova “Göyçaydan toplanmış paremioloji vahidlərin xüsusiyyətləri”, Mifologiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d. Sevinc Qasımova “Unudulmaqda olan Novruz adət-ənənələri”, həmin şöbənin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dos. Məleykə Məmmədova isə moderatorluq etdiyi bölmədə “Azərbaycan və Anadoludan İraq-türkman folkloruna xalq mədəniyyətində doğum öncəsi icra edilən rituallar” mövzularında məruzə ilə çıxış ediblər.

Employees of the Institute of Folklore made a report at the International Symposium
On October 24-26, 2024, the 8th International Symposium of Social Sciences of the World of Turks was held, hosted by Atyrau State University of Kazakhstan. Reports of 170 scientists from different countries of the Turkic world were heard at the International Symposium organized in hybrid format.
It should be noted that the symposium has been held since 2017 with the cooperation of various universities in Antalya, Skopje, Baku and Prague. Employees of the Institute of Folklore of ANAS also attended this year’s symposium. The reports such as “Khoyrat songs” by PhD, associate professor Laman Suleymanova, “Language and style features in the poems by Bakhtiyar Vahabzade” by PhD, associate professor Aynura Safarova, “Characteristics of paremiological units collected from Goychay” by PhD Khuraman Karimova,  “Forgotten Novruz traditions” by PhD Sevinj Gasimova, “Rituals performed before birth in folk culture from Azerbaijan and Anatolia to Iraqi-Turkman folklore” by PhD, associate professor Malayka Mammadova were made.