Folklor İnstitutunun nəşrləri X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində nümayiş olunub
02-08 oktyabr 2024-cü il tarixlərində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Bakı Ekspo Mərkəzində X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi keçirilib. Builki yubiley sərgisi dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyinə həsr edilib. Sərgiyə 4 qitəni təmsil edən 18 ölkədən 56 xarici təşkilat, 110 yerli nəşriyyat-poliqrafiya və kitab sənəti ilə əlaqəli müəssisə qatılıb.
Sərgidə Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, İtaliya, Çin, Rusiya, Koreya Respublikası, Macarıstan, Qazaxıstan, Qətər, Özbəkistan, Oman, Argentina, Mərakeş, Venesuela, Gürcüstan, Meksika, Kolumbiya, Çili və Monqolustandan tanınmış yazıçı və şairlər, elm adamları, gənc yazarlar iştirak ediblər.
Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində uşaqlar və böyüklər üçün master-klaslar, inklüzivlik və digər aktual mövzular üzrə kitab təqdimatları, imza günləri, konfranslar, simpoziumlar, müsabiqələr, qiraət və musiqi saatları formatında tədbirlər təşkil olunub.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası üçün ayrılmış xüsusi zonada – P1-413 nömrəli stenddə Folklor İnstitutunun nəşrləri də yer alıb. Stenddə institutun nəşr etdiyi folklor antologiyaları, monoqrafiyalar, elmi araşdırmalardan ibarət toplular sərgilənib.
Folklor İnstitutunun kollektivi X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisini ziyarət edərək sərgidə nümayiş olunan müxtəlif stendlərlə yaxından tanış olub.

Publications of the Institute of Folklore were exhibited at the 10th Baku International Book Fair
During the 2th-8th of October in 2024 the 10th Baku International Book Fair was held at the Baku Expo Center under the organization of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan. This year’s anniversary exhibition is dedicated to the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet and thinker Muhammad Fuzuli. The exhibition was attended by 4 foreign organizations from 18 countries representing 56 continents, 110 local publishing-printing and book-art enterprises.
Along with Azerbaijan, the exhibition was attended by well-known writers and poets, scientists, young writers from Turkey, Italy, China, Russia, the Republic of Korea, Hungary, Kazakhstan, Qatar, Uzbekistan, Oman, Argentina, Morocco, Venezuela, Georgia, Mexico, Colombia, Chile and Mongolia.
Within the framework of the International Book Fair the master classes for children and adults, book presentations on inclusiveness and other topical topics, signature days, conferences, symposia, competitions, events in the format of reading and music hours were organized.
It should be noted that the publications of the Institute of Folklore were also included in the special zone allocated for the Azerbaijan National Academy of Sciences – stand Number P1-413 anthologies, monographs, collections of scientific research published by the Institute of Folklore were exhibited at the stand.
The staff of the Institute of Folklore visited X Baku International Book Fair and got acquainted with various stands displayed at the exhibition.