Folklor İnstitutunda “Şəhidlər unudulmur” adlı anım tədbiri keçirilib
27 sentyabr 2024-cü il tarixində AMEA-nın Folklor İnstitutunda Anım Günü ilə əlaqədar “Şəhidlər unudulmur” adlı tədbir keçirilib. İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə əvvəlcə Dövlət Himni səsləndirilib, Vətənimizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Tədbirdə çıxış edən Folklor İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Xanım Mirzəyeva bu gün tarixi zəfərimizlə yekunlaşan Vətən müharibəsinin başlanmasından 4 il ötdüyünü bildirib. O, 44 günlük savaşın, bu savaşın sonunda əldə edilən Şanlı qələbənin əhəmiyyətindən danışıb, əsgər və zabitlərimizin göstərdiyi igidlikdən, xalqımızın əzm və iradə, birlik və həmrəylik nümayiş etdirməsindən söz açıb.
Sonra AMEA Folklor İnstitutunun mütəxəssisi Elmiyyə Abdullayevanın, elmi işçi Günay Oruczadənin çıxışları dinlənilib. Çıxışlarda Anım Gününün həm kədərli, həm də qürurverici bir gün olduğu, torpaqlarımızın azadlığı uğrunda şəhidlik zirvəsinə ucalan igid Vətən övladlarının xatirəsinin hər zaman xalqımızın qəlbimdə yaşayacağı vurğulanıb.
Daha sonra institutun Elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elçin Abbasov çıxış edərək şanlı tariximiz olan Vətən müharibəsi müddətində xalqımızın nümayiş etdirdiyi birlikdən söz açıb. Ölkəmizin ərazi bütövlüyü, tarixi ədalətin bərpası uğrunda canları fəda etmiş şəhidlərimizin xatirəsinin həmişə ehtiramla yad ediləcəyini bildirib.
Tədbirdə 44 günlük Vətən müharibəsi şəhidlərinin xatirəsinə həsr olunmuş slayd və videoçarxlar nümayiş olunub.

The memorial event named “Martyrs are not forgotten” was held at the Institute of Folklore
On the 27th of September in 2024 the event called “Martyrs are not forgotten” was held at the Institute of Folklore of ANAS in connection with the Memorial Day. At the event organized by the Council of young scientists and specialists of the institute, the National Anthem was played first and the memory of our martyrs who gave their lives for the territorial integrity of our Motherland was commemorated with a minute of silence.
Speaking at the event chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Folklore, PhD. Kh.Mirzayeva said that 4 years had passed since the beginning of the Patriotic War, which ended with our historic victory today. She spoke about the importance of the 44-day war, the glorious victory achieved at the end of this war, spoke about the courage shown by our soldiers and officers, the demonstration of perseverance and will, unity and solidarity of our people.
Then the speeches by Elmiyya Abdullayeva and Gunay Orujzade were also listened. In the speeches it was mentioned that the day of Remembrance is both sad and proud, the memory of the brave sons of the Motherland, who rose to the top of martyrdom for the freedom of our lands, would always live in the hearts of our people.
Then the Scientific Secretary of the Institute, PhD in Philology, associate professor Elchin Abbasov spoke about the unity demonstrated by our people during the Patriotic War, our glorious history. He said that the memory of our martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity of our country and the restoration of historical justice will always be honored.
Slides and videos dedicated to the memory of the martyrs of the 44-day Patriotic War were demonstrated at the event.