AMEA Folklor İnstitutunun Mifologiya şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor Seyfəddin Rzasoyun “Dədə Qorqud” eposu. II kitab. Dastanın “Alp Aruz variantı”nın ilk bərpa təcrübəsi” kitabı çapdan çıxıb.
Kitabda müəllifin elm aləminə ilk dəfə daxil etdiyi “Dədə Qorqud” eposunun “Alp Aruz variantı” anlayışı, həmin variantın poetik struktur və nəzəri-metodoloji bərpa məsələləri, “Alp Aruz variantı”nın “Dədə Qorqud”un II və VIII boylarından bərpası kimi məsələlərdən bəhs olunur. “Alp Aruz variantı”nın şərti adlar altında “Alp Aruzun Uruzu ərgənlik//inisiasiya ritualından keçirtməsi və ona ad verməsi”, “Alp Aruzun evinin yağmalanması”, “Aruzun kor olmuş gözlərinin açılması”, “Qıyan Selcikin dirilməsi” kimi boylarının strukturu bərpa edilir.
“Elm və təhsil” nəşriyyatında işıq üzü görən 304 səhifəlik kitabın redaktorları prof. dr. Mehmet Aça, fil.ü.f.d., dos. Səfa Qarayev və fil.ü.f.d., dos. Hikmət Quliyev, rəyçi-ekspert isə fil.e.d., dos. Qalib Sayılovdur.
Qeyd edək ki, müəllifin “Kitabi-Dədə Qorqud” eposu” seriyasından eyni formatda nəşr etdirdiyi I kitabı “Dədə Qorqud” eposu. “Qəhrəmanın ölüb dirilməsi” adlanır.

A new contribution to Gorgud-study
The new book “The epic “Dede Gorgud. Book 2. The first restoration experience of the epic variant Alp Aruz” by the head of the department Mythology of the Institute of Folklore of ANAS, Doctor of Philology, Professor Seyfaddin Rzasoy has been published.
In the book it is said about the concept of “Alp Aruz variant” of the epic “Dede Gorgud”, the poetic structural and theoretical-methodological restoration of this variant, the restoration of “Alp Aruz variant” from the II and VIII parts of the epic “Dede Gorgud”. Under the conditional names of the parts such as “Alp Aruz variant”, “Alp Aruz passed Uruz through the ritual of exhibitionism//initiation and gave him a name”, “Looting Alp Aruz’s house”, “Opening Aruz’s blinded eyes”, “Resurrection of Seljik” the structure is being restored.
The editors of the book published in the publishing house “Science and education” are Professor Mehmet Acha, PhD., Associate professor Safa Garayev and PhD., Associate professor Hikmat Guliyev, reviewer-expert is Doctor of Science in Philology, Associate professor is Galib Sayilov.
It should be noted that the first book published by the author in the same format from the series “Epos “The Book of Dede Gorgud” is called “Epos “Dede Gorgud”. “The death and resurrection of the hero”.